Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 padziernika 2011 r., sygn. II SA/Łd 904/11
Dnia 18 października 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA: Jolanta Rosińska Sędziowie Sędzia WSA: Czesława Nowak - Kolczyńska Sędzia WSA: Sławomir Wojciechowski (spr.) Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Orzechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2011 roku przy udziale --- sprawy ze skargi M. Ś. i T. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], Nr [...]; 2. zasądza od organu - Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. solidarnie na rzecz skarżących - M. Ś. i T. Ś. kwotę 500 (słownie: pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. LS
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] Prezydent Miasta Ł. na podstawie art. 59 ust. 1 i art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 71 7 ze zm.) i art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.) na wniosek J. i K. O. ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku pawilonu handlowo-usługowego przewidzianej do realizacji w Ł. przy ul.A [...], działka nr [...].
W uzasadnieniu Prezydent Miasta wyjaśnił, iż ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje, iż określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Istotą postępowania o prowadzonego w oparciu o normy zawarte w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest stwierdzenie czy planowana inwestycja wobec braku planu zagospodarowania przestrzennego może powstać na danym terenie, bowiem spełnione są łącznie przesłanki określone w art. 61 ust. 1 tejże ustawy, jak również dokonano stosownych uzgodnień z organami wymienionymi w art. 53 ust. 4 ustawy. W niniejszej sprawie, w sposób wynikający z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wyznaczono obszar analizowany. W oparciu o zgromadzony materiał organ ustalił, iż w obszarze analizowanym znajduje się głównie zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Wnioskowana funkcja to zabudowa usługowa zawierająca w sobie podstawowe funkcje niezbędne do właściwego funkcjonowania osiedli z zabudową mieszkaniową jednorodzinną. Planowana inwestycja zgodnie z wnioskiem zawierać będzie funkcję handlową: sklep spożywczy, sklep mięsny, aptekę, sklep z artykułami przemysłowymi oraz funkcje usługowe: usługi medyczne, kosmetyczne i inne związane z obsługą mieszkańców okolicznych osiedli mieszkaniowych i jednocześnie stanowi część istniejącego kompleksu zabudowy jednorodzinnej. Organ podał, że uwzględniając, iż w obszarze analizowanym występuje pojedyncza zabudowa usługowa oraz brak jest na tym terenie podstawowych usług niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania obszarów mieszkaniowych, wskazane jest przychylenie się do wniosku inwestora. Gabaryty zabudowy planowanego obiektu usługowo-handlowego powinny wpisywać się w charakter istniejącej zabudowy mieszkaniowej i kontynuować jej parametry takie jak wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki, szerokość elewacji frontowej, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej i geometrię dachu. Na działce inwestycyjnej prowadzona jest budowa obiektu mieszkalnego jednorodzinnego, będącego częścią większego zespołu budynków jednorodzinnych - 12 domków. Istniejący wskaźnik powierzchni zabudowy dla tej działki wynosi około 0,17. Parametry zabudowy w tym zespole kształtują się na poziomach: wskaźnik wielkości zabudowy wynosi od około 0,17 do około 0,26; maksymalna szerokość elewacji frontowej w tym zespole wynosi 16 m; wysokość elewacji frontowej w tym zespole wynosi do 8,5m do kalenicy; dach ma kąt nachylenia głównych połaci w przedziale 35º-40º i prostopadłe lub równoległe usytuowanie kalenicy względem ulicy A.