Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 padziernika 2011 r., sygn. II SA/Lu 543/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca),, Sędzia NSA Krystyna Sidor, Protokolant Starszy referent Agnieszka Wojtas, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 października 2011 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 31 maja 2011 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L., po rozpatrzeniu odwołania Moniki S., Mariusza S. i A Spółki z o.o. z siedzibą w L. od decyzji Prezydenta Miasta L. z dnia 22 marca 2011 r., nr [...], ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na realizacji budynku usługowego (gastronomia) z częścią mieszkalną na działce nr ewid. x, położonej przy ul. G. [...] (ul. S. [...]) w L. - uchyliło w całości tę decyzję i przekazało sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Kolegium wyjaśniło, iż organ pierwszej instancji, po rozpoznaniu wniosku Andrzeja K., powołaną wyżej decyzją ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku usługowego (gastronomia) z częścią mieszkalną na działce nr ewid. x, położonej przy ul. G. [...] (ul. S. [...]) w L. Organ ten stwierdził, że planowana inwestycja spełnia wszystkie warunki określone w art. 61 ust. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia y marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Odwołania od decyzji Prezydenta złożyli Monika S. i Mariusz S., a także A Spółka z o.o. w L., zarzucając tej decyzji naruszenie art. 7, art. 77 i art. 107 § 3 k.p.a. oraz art. 61 ust. 1 pkt 1-5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Kolegium stwierdziło, iż decyzja organ pierwszej instancji narusza przepisy powołane przez odwołujących się, a także przepisy § 3, § 5 ust. 1, § 6, § 7 i § 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Prezydent Miasta L. błędnie przyjął, że front działki nr ewid. x przylega do drogi powiatowej - ul. G. w L., podczas gdy z akt wynika, iż główny wjazd na tę działkę odbywał się będzie z drogi gminnej - ul. S. w L. Z analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, stanowiącej załącznik do decyzji tego organu, nie wynika, jakie są wymagane przepisami powołanego wyżej rozporządzenia parametry, cechy i wskaźniki zabudowy na działkach znajdujących się w obszarze analizowanym. W analizie podano jedynie szczegółowe parametry szerokości elewacji frontowej budynku na działkach nr ewid. y i z, położonych przy ul. W. w L., wskazując, że szerokość ta wynosi 24,0 m, a po powiększeniu jej o 20% - 28,8 m, co dało podstawę do określenia dopuszczalnej szerokości elewacji frontowej projektowanego budynku - 28,8 m. W ocenie organu odwoławczego takie ustalenie szerokości elewacji frontowej jest niezgodne z powołanymi przepisami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00