Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 21 wrzenia 2011 r., sygn. I SA/Sz 533/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka,, Sędzia WSA Joanna Wojciechowska (spr.), Protokolant Edyta Wójtowicz, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 września 2011 r. sprawy ze skargi "D." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę

Uzasadnienie

We wniosku z dnia 29 listopada 2010 r. D Spółka z o.o. w K zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie dotyczącej przepisu art. 15 a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z wniosku wynikał następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy i nabycia towarów oraz eksportu i importu towarów, w związku z tym wystawia i otrzymuje faktury w walucie obcej, jak również w walucie obcej realizuje płatności za pośrednictwem konta walutowego prowadzonego przez bank krajowy. Spółka kupuje także walutę obcą od banku prowadzącego jej rachunek walutowy, które to środki finansowe pozostają na tym rachunku i dopiero w okresie późniejszym są przewalutowywane do złotych polskich lub następuje płatność nimi za zobowiązania walutowe.

Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem, czy w przypadku otrzymania środków finansowych w walucie obcej na konto walutowe, będące zapłatą za dostawę towarów lub usług, jak również wcześniejszego zakupu waluty, w sytuacji, gdy środki pozostają na rachunku walutowym i następnie są wykorzystywane do zapłaty zobowiązań, kursem właściwym do rozliczania różnic kursowych, o których mowa w art. 15a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest średni kurs ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania środków walutowych?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00