Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 27 wrzenia 2011 r., sygn. I SA/Rz 502/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz /spr./ Sędziowie NSA Maria Serafin - Kosowska WSA Tomasz Smoleń Protokolant ref.st. Joanna Migacz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 września 2011r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r. - oddala skargę -
Uzasadnienie
I SA/Rz 502/11
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia [...] czerwca 2011r. nr [...], którą organ odwoławczy, po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez M. K. (dalej: skarżący) od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w R. z dnia [...] lutego 2011r. nr [...] - określającej zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008r. w wysokości 275.620zł -, utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Organ odwoławczy rozpatrzył sprawę w postępowaniu odwoławczym, przy ustaleniu następującego stanu faktycznego:
Skarżący w 2008r. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2004r., Nr 14, poz. 176 ze zm.); powoływanej dalej jako: ustawa z 1991r.; był podatnikiem podatku od towarów i usług, i prowadził księgi rachunkowe według zasad określonych w ustawie z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002r., Nr 76, poz. 694 ze zm.); powoływanej dalej jako: ustawa o rachunkowości. W ramach wykonywanej działalności nie prowadzono kasy fiskalnej, a płatności za towar (płody rolne), którego zakup udokumentowano dowodami wewnętrznymi PZ, dokonywano wyłącznie w formie gotówkowej bez wystawiania dowodów zapłaty i pokwitowania odbiorcy. W trakcie kontroli nie pozyskano żadnych dokumentów, z których wynikałoby od kogo kupiono towar, ze wskazaniem danych osobowych dostawcy, adresu zamieszkania, numeru dowodu osobistego, PESEL oraz wartości poszczególnych należności za otrzymany towar, potwierdzonej przez dostawcę. Brak jest dowodów na to, że zakup przedmiotowych płodów rolnych miał miejsce i że skarżący poniósł z tego tytułu określone wydatki. Dowody księgowe PZ i zapisy na koncie "330 magazyn" nie są dowodami potwierdzającymi, że skarżący poniósł wydatek na zakup towarów. Brak jest możliwości ustalenia drugiej strony w transakcjach zakupu płodów rolnych. Skarżący więc nierzetelnie prowadził księgi rachunkowe za 2008r. w części dotyczącej ewidencjonowania kosztów zakupu towarów na podstawie nierzetelnych dowodów zakupu (tzw. "dowodów wewnętrznych zakupu" PZ) i w tej części organ I instancji nie uznał ksiąg rachunkowych za dowód w rozumieniu art. 193 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.); dalej powoływanej jako: Ordynacja podatkowa.