Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. I SA/Sz 349/23
Interpretacje podatkowe; Administracyjne postępowanie; Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka, Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska Protokolant starszy inspektor sądowy Edyta Wójtowicz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 listopada 2023 r. sprawy ze skargi S. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 kwietnia 2023 r. nr 0115-KDIT1.4011.81.2023.2.DB w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz S. - I. S. z ograniczoną odpowiedzialnością S. komandytowej z siedzibą w S. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W zaskarżonej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (organ) ocenił, że nie jest prawidłowe stanowisko S.-I. S. z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej w S. (spółka) dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w sytuacji wypłaty komplementariuszowi w trakcie roku podatkowego zaliczek na poczet udziału w zysku spółki.
W uzasadnieniu tej treści oceny prawnej organ wyjaśnił, że spółka opisała okoliczności, w których jest polskim rezydentem podatkowym.
Wspólnikami spółki są: P. S. (komplementariusz), S.-I. S. z ograniczoną odpowiedzialnością (komplementariusz) oraz U. S. z ograniczoną odpowiedzialnością (komandytariusz), posiadający miejsce zamieszkania (siedzibę, zarząd) w Polsce i rezydencję podatkową w Polsce.
W związku z objęciem spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i płatnikiem podatku z tytułu wypłacanych zysków. Wspólnicy spółki (komplementariusze i komandytariusz) są uprawnieni do udziału w zysku spółki, a wysokość udziału określa umowa spółki. W trakcie roku obrotowego spółka będzie wypłacała w różnej wysokości i z różną częstotliwością (zależne to będzie od decyzji wspólników) zaliczki komplementariuszom i komandytariuszowi na poczet udziału w zysku spółki za dany rok obrotowy. Rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym i podatkowym. Całościowy udział poszczególnych wspólników w zysku spółki rozliczany będzie dopiero po zakończeniu danego roku obrotowego, zgodnie z postanowieniami umowy spółki obowiązującymi na ostatni dzień danego roku obrotowego (podatkowego). Łączna kwota zaliczek na poczet udziału w zysku wypłacona poszczególnym wspólnikom w trakcie roku obrotowego może być równa udziałowi w zysku spółki przypadającemu na rzecz danego wspólnika za dany rok obrotowy, ale taka sytuacja jest raczej mało prawdopodobna. Raczej wystąpi sytuacja, w której łączna kwota wypłaconych poszczególnym wspólnikom zaliczek nie wyczerpie całości należnego udziału w zysku.