Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Gd 978/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Janina Guść Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 29 września 2011 r. na rozprawie sprawy ze skargi P. Sz. na uchwałę Rady Gminy z dnia 27 lipca 2010 r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.

Uzasadnienie

Rada Gminy, działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), podjęła w dniu 27 lipca 2010 r. uchwałę nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi O., B., J. - działki nr: część [...], od [...] do [...], od [...] do [...], część [...], część [...], [...] w obrębie J. oraz [...], [...] w obrębie B.

P. Sz. pismem, które wpłynęło do Urzędu Gminy S. G. w dniu 13 października 2010 r., wezwał Radę Gminy S. G. do usunięcia naruszenia prawa wywołanego wskazaną uchwałą, polegającego na:

1. naruszeniu § 9 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz U. Nr 43, poz. 430), gdyż powierzchnia działki nr [...], której jest właścicielem to około 90 tysięcy m2, a łączna długość działki wzdłuż dwóch dróg publicznych to aż około 700 m i pomimo to w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie zaprojektowano żadnego zjazdu pozbawiając w ten sposób skarżącego możliwości zjazdu do tak dużej działki,

2. w zakresie przewidzianej w planie modernizacji skrzyżowania drogi gminnej z drogą wojewódzką nr [...], P. Sz. podkreślił, przebudowa powyższego skrzyżowania jest zbyteczną inwestycją, gdyż dotychczasowe rozwiązanie komunikacyjne w zupełności umożliwia bezpieczne funkcjonowanie ruchu drogowego na tym skrzyżowaniu, o czym świadczy fakt, iż na powyższym skrzyżowaniu nie było żadnego wypadku ani kolizji drogowej. Brak jest racjonalnego uzasadnienia dla przeniesienia prawa własności części działki nr [...] na rzecz inwestora z chwilą wydania zezwolenia na budowę drogi dla rowerów,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00