Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 czerwca 2011 r., sygn. VII SA/Wa 455/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Miron, , Sędzia WSA Mirosława Kowalska (spr.), Sędzia WSA Elżbieta Zielińska-Śpiewak, , Protokolant sekr. sąd. Ewa Sawicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2010 r. znak[...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego M. R. kwotę 200 (dwieście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Prezydent [...] decyzją z dnia [...] kwietnia 2003r. [...], zatwierdził projekt budowlany i udzielił [...] Telefonii Komórkowej [...] Sp. z o.o. pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej "[...]" na istniejącym kominie budynku przy ul. [...] w [...].

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...]lipca 2010r., nr [...], na podstawie art. 156 § 1 pkt 2, art. 157 § 1 i art. 158 § 1 k.p.a. - ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), po rozpoznaniu wniosku M. R. - stwierdził nieważność ww. decyzji Prezydenta [...] z dnia [...] kwietnia 2003r. [...].

W uzasadnieniu organ wskazał, że kontrolowana w postępowaniu nieważnościowym decyzja zapadła z rażącym naruszeniem prawa w rozumieniu art. 156 1 pkt 2 k.p.a.. Zgodnie z przepisem art. 32 ust 1 pkt 1 i 2 ustawy Prawo budowlane obowiązującym na dzień wydania ww. decyzji, pozwolenie na budowę mogło być wydane wyłącznie temu, kto złożył wniosek w terminie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli była ona wymagana zgodnie z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym. Tymczasem, inwestor na dzień złożenia wniosku o pozwolenia na budowę, ani na dzień wydania tej decyzji nie dysponował decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dla terenu objętego niniejszą inwestycją obowiązywał miejscowy plan zabudowy i zagospodarowania terenu, zatwierdzony uchwalą Rady [...] z dnia [...] września 1992r. Nr [...], Plan ten stracił ważność z dniem 1 stycznia 2003r. Wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął do organu 21 listopada 2002r., decyzja pozwolenia na budowę wydana została 18 kwietnia 2003r. Zgodnie z przepisem art. 40 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym obowiązującej w tej dacie, w sprawach ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu orzeka się w drodze decyzji na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu, decyzję taką przygotowuje osoba posiadająca uprawnienia urbanistyczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00