Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 29 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Gd 310/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi S. R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną indywidualną interpretację; 2. określa, że zaskarżona indywidualna interpretacja nie może być wykonana; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 28 września 2010 r. Sz.R. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie transakcji nabycia i sprzedaży nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 1 kwietnia 2007 r. podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług ogólnobudowlanych. Przed rozpoczęciem prowadzenia przedmiotowej działalności (w dniu 16 stycznia 2007 r.) podatnik nabył dwie działki budowlane w celach prywatnych, z zamiarem wybudowania domu. Po kilku miesiącach, w dniu 26 kwietnia 2007 r. podatnik zdecydował się sprzedać jedną z nich. Następnie w dniu 27 sierpnia 2007 r. nabył mieszkanie w bloku, chcąc w nim zamieszkać i postanowił sprzedać drugą działkę. Transakcja zbycia przedmiotowej nieruchomości nastąpiła w dniu 7 lutego 2008 r. Po przeprowadzeniu remontu mieszkania w dniu 23 kwietnia 2008 r., podatnik dokonał jego sprzedaży. W dniu 15 kwietnia 2008 r. w wyniku przetargu ogłoszonego przez Urząd Miasta, podatnik nabył trzy sąsiadujące ze sobą działki o łącznej pow. 1579 m2, położone przy ul. S. oraz jedną o pow. 739 m2, położoną przy ul. I., przeznaczoną, zgodnie z warunkami zabudowy pod budowę garaży. Podatnik postanowił bowiem wybudować i wynajmować garaże. W związku z tym, przystępując do kolejnego przetargu ogłoszonego przez Urząd Miasta, podatnik nabył następne dwie działki, z których pierwsza sąsiadowała z nieruchomością przeznaczoną pod budowę garaży, druga zaś, położona przy ul. Z., została przeznaczona przez podatnika do rozszerzenia działalności gospodarczej o usługi związane z myjnią bezdotykową, którą zamierzał wybudować. W wyniku zmiany planów podatnik w dniu 28 stycznia 2009 r. sprzedał przedmiotową nieruchomość. Następnie rozpoczął budowę garaży. We wrześniu 2008 r. otrzymał propozycję kupna kolejnych dwóch działek, położonych w pobliżu siedziby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. W dniu 21 maja 2009 r. podatnik podjął decyzję o zakupie tych nieruchomości, kosztem trzech działek, które sprzedał wcześniej we wrześniu 2008 r. Dodatkowo na zakup tych nieruchomości podatnik zaciągnął kredyt na własne imię i nazwisko. W rezultacie tych działań pozostała wyłącznie działka wraz z budynkiem mieszkalnym i sąsiadująca z nią działka wraz z rozebranym budynkiem gospodarczym oraz działki stanowiące jedną całość, na których budowane są garaże.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right