Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Lu 538/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (sprawozdawca), Sędziowie WSA Jerzy Drwal, WSA Wojciech Kręcisz, Protokolant Referent stażysta Bartłomiej Pastucha, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi P. J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 26 lutego 2010 r. Minister Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, uznał za nieprawidłowe stanowisko P. J.. przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Z akt sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 23 listopada 2009 r. P. J., na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 ze zm.), zwrócił się o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.
We wniosku podał, że w 2000 r. otrzymał działkę w drodze darowizny od rodziców. Wybudował na niej dom jednorodzinny ze środków własnych i zaciągniętego kredytu hipotecznego. W 2005r. jego żona zachorowała na schizofrenię, a on stracił pracę. Trudności finansowe (spłata kredytu, życie) skłoniły go do sprzedania domu. Ponieważ od dnia oddania domu do użytku nie minęło 5 lat, zobowiązał się przed urzędem skarbowym, że środki ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe.
Następnie, w 2006r. na pozostałej części działki wybudował 3 domy jednorodzinne (obecnie w stanie surowym zamkniętym) - jeden dla swojej rodziny, drugi dla syna, trzeci dla rodziców. W 2007 r. zginął tragicznie jego ojciec, a matka postanowiła zamieszkać u córki. Z uwagi na stan zdrowia małżonki (i zalecenie lekarskie zmiany klimatu i otoczenia), podatnik powziął zamiar wyprzedaży całego majątku własnego i przeprowadzenia się do jakiegoś regionu uzdrowiskowego. Budowa żadnego z domów nie była prowadzona z zamiarem odsprzedaży i osiągnięcia korzyści majątkowych, ani też dokonywania sprzedaży w sposób częstotliwy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right