Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 maja 2011 r., sygn. III SA/Łd 165/11

 

Dnia 19 maja 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Protokolant ref. staż. Bartosz Adamus po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2011 roku sprawy ze skargi D. H. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Orzeczeniem z dnia 17 grudnia 2010 r. nr 174/54/2010, wydanym na podstawie art. 135j ust. 1 pkt. 3 w zw. z art. 134 ust. 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (tj. z 2007r. Dz. U. nr 43, poz. 277 ze zm.), Komendant Miejski Policji w Ł. uznał D.H. - [...]- winnym popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzył karę dyscyplinarną wydalenia ze służby.

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, iż w dniu [...], na [...] w Ł., będący po służbie, w stanie nietrzeźwości D.H., stojąc na przystanku został zaatakowany przez dwóch mężczyzn i ugryziony w nogę przez psa. D.H. oddał strzały z broni służbowej w kierunku psa. Postrzelony został również właściciel psa, który w następstwie odniesionych obrażeń zmarł. D. H.o godz. 1.44 poddany został badaniu ilościowej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu przeprowadzonym urządzeniem elektronicznym alkosensor z wynikiem 0,89 mg/l. Drugie badanie zostało przeprowadzone o godz. 2.04 z wynikiem 0,85 mg/l. Postanowieniem z dnia [...] r. zostało wszczęte przeciwko policjantowi postępowanie dyscyplinarne. D.H. przedstawiony został zarzut popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na tym, iż wbrew zakazowi wynikającemu z § 11 ust 3 pkt b zarządzenia nr 6 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 maja 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania broni palnej przez policjantów, będąc w stanie po spożyciu alkoholu posiadał przy sobie służbową broń palną, tj. o czyn z art. 132 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r.o Policji. P. S. przesłuchany w charakterze świadka (karta nr 6) zeznał, że w dniu [...] r. wyszedł z pracy wraz z D.H. Przed wyjściem z pracy świadek swoją broń służbową pozostawił na terenie komisariatu. Świadek zakupił dwa piwa oraz 1/4 litra wódki. Zakupiony alkohol policjanci spożyli na wolnym powietrzu, na terenie budynku przeznaczonego do rozbiórki, w rejonie parku S. P. S. zeznał także, że nie wiedział, iż kolega posiada przy sobie broń służbową. Przesłuchany w charakterze obwinionego w dniu [...] r. D.H. (karta nr 15) przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że zapomniał, iż posiada przy sobie broń służbową. Ubrany był w bluzę i kurtkę z podpinką, z tego powodu nie czuł ciężaru posiadanej przy sobie broni służbowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00