Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 maja 2011 r., sygn. I SA/Gd 122/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 maja 2011 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w likwidacji z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 2 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2003 roku oddala skargę
Uzasadnienie
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Decyzją z dnia 19 czerwca 2006 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej, po przeprowadzeniu postępowania podatkowego wobec [...] "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji z siedzibą w G. - dalej jako "Spółka", dokonał rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2003 r. w sposób odmienny aniżeli Spółka w złożonych za te miesiące deklaracjach dla podatku od towarów i usług VAT-7.
W wyniku wniesionego od powyższej decyzji odwołania Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia 28 marca 2007 r. uchylił ją w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji, gdyż rozstrzygnięcie sprawy wymagało uprzedniego przeprowadzenia postępowania dowodowego w znacznej części.
Po przeprowadzeniu uzupełniającego postępowania dowodowego Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w dniu 19 maja 2008 r. wydał decyzję, w której dokonał ponownego rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2003 r.
Organ pierwszej instancji uznał za nierzetelne prowadzone przez Spółkę księgi podatkowe za 2003 r., w tym ewidencję dla potrzeb podatku od towarów i usług. Zdaniem Dyrektora nieuzasadniona różnica pomiędzy zaewidencjonowaną wielkością produkcji
a wielkością produkcji wynikającą z ilości zużytych do niej surowców jednoznacznie wskazuje, że Spółka nie zaewidencjonowała całego obrotu i podatku należnego.