Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 lutego 2011 r., sygn. II SA/Wa 1915/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Lipiński (spr.) Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk Janusz Walawski Protokolant specjalista Aleksandra Weiher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2011 r. sprawy ze skargi R. K. na postanowienie Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia żądanej treści : - oddala skargę.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 217 § 1, § 2 pkt 2 i art. 218 § 1 Kpa R. K. w dniu [...] lipca 2010 r. złożył do Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego we W. wniosek o wydanie zaświadczenia ustalającego na podstawie jakiego aktu wykonawczego była przeprowadzona waloryzacja jego emerytury począwszy od dnia 1 stycznia 1999 r., a tym samym dlaczego w stosunku do niego został zastosowany art. 159 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dyrektor Wojskowego Biura Emerytalnego we W., działając na podstawie art. 217 i art. 219 Kpa postanowieniem nr [...] z dnia [...] sierpnia 2010 r. odmówił wydania zaświadczenia o treści żądanej przez wnioskodawcę. W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, co następuje. Wnioskodawca, mimo ścisłego powołania się na przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego nie wykazał interesu prawnego warunkującego wydanie zaświadczenia. Zaświadczenie jest urzędowym potwierdzeniem istnienia określonego stanu prawnego lub faktów i przy jego pomocy organ stwierdza, co jest mu wiadome, nie zaś rozstrzyga sprawę. Nie można zatem wydać zaświadczenia stwierdzającego istnienie lub nieistnienie określonego stanu prawnego - czego domaga się zainteresowany. Wykładnia prawa nie może stanowić treści zaświadczenia, bowiem zaświadczenie nie może wywoływać skutków kształtujących stosunki prawne. Zaświadczenie, jako urzędowe potwierdzenie pewnego stanu rzeczy, nie może być wydane, jeżeli problematyka, której dotyczy, została rozstrzygnięta prawomocnie przez Sąd. Natomiast w przedmiocie waloryzacji świadczenia emerytalnego zainteresowanego, zawisł spór przed Sądem Okręgowym we W. - [...] Wydział Ubezpieczeń Społecznych, który wyrokiem z dnia [...] maja 2009 r. (sygn. akt [...]) oddalił odwołanie wnioskodawcy od decyzji waloryzacyjnej Wojskowego Biura Emerytalnego we W. Apelacja wnioskodawcy od ww. wyroku została oddalona wyrokiem Sądu Apelacyjnego we W. z dnia [...] października 2009 r. (sygn. akt [...]).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00