Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 stycznia 2011 r., sygn. II SA/Wr 574/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alicja Palus Sędziowie Sędzia WSA Olga Białek Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz - spr. Protokolant asystent sędziego Malwina Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi D. B. i M. B. na decyzję Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...]nr [...] w przedmiocie nakazu doprowadzenia drogi pożarowej do budynku noclegowego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Uzasadnienie:

Decyzją z dnia 14 maja 2010 r. (nr 286/10), w wyniku przeprowadzonych czynności kontrolno - rozpoznawczych, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku nakazał [...]. M. B., D. B.z siedzibą w P. przy ul. B.- zapewnić doprowadzić drogę pożarową do budynku noclegowego Ośrodka [...]w Kudowie Zdroju przy ul. S.. Termin powyższego obowiązku określono do dnia 31 maja 2011 r. Ponadto organ pierwszej nakazał Stronie zaktualizować opracowana w lutym 2008 r, i zaktualizowaną w styczniu 2010 r, instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, w terminie do dnia 31 lipca 2010 r.

W motywach podjętego rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji wskazał, że przeprowadzone na terenie Ośrodka [...]w Kudowie Zdroju przy ul. S.czynności kontrolno - rozpoznawcze z zakresu ochrony przeciwpożarowej opisane w protokole z dnia 30 kwietnia 2010 r. ([...]) wykazały, że w obiekcie nie są spełnione wymagania przepisów bezpieczeństwa pożarowego. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ pierwszej instancji wskazał, że nakazy wymienione w decyzji umożliwią ograniczenie zagrożenia pożarowego oraz zwiększą bezpieczeństwo poprzez dostosowanie istniejącego stanu do aktualnie obowiązujących wymagań przepisów ochrony przeciwpożarowej.

Organ pierwszej instancji powołał przepis art. 4 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 78 póz. 1380), zgodnie z którym właściciel budynku zapewniając jego ochronę przeciwpożarową jest obowiązanym m.in. do przygotowania budynku do prowadzenia akcji ratowniczej. Jednym z podstawowych elementów umożliwiających szybkie i skuteczne podjecie działań ratowniczo-gaśniczych jest możliwość dojazdu do obiektu. Wskazano, że drogę pożarową o utwardzonej nawierzchni, umożliwiającą dojazd pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej do obiektu budowlanego o każdej porze roku, należy doprowadzić m.in. do budynków zakwalifikowanych do .kategorii zagrożenia ludzi ZL V i kwalifikowanych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w rozumieniu przepisu § 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690 z późniejszymi zmianami) do grupy budynków średniowysokich (SW). Droga pożarowa powinna być wykonana na podstawie projektu budowlanego uzgodnionego z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz spełniać określone wymagania dotyczące w szczególności odległości bliższej krawędzi drogi od ściany budynku, połączenia jej z wyjściami ewakuacyjnymi z obiektu, możliwości przejazdu samochodów jednostek ochrony przeciwpożarowej, nośności itp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00