Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 stycznia 2011 r., sygn. I SA/Kr 1975/10
Sygn. akt I SA/Kr 1975/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 24 stycznia 2011r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska, Sędziowie: WSA Maja Chodacka, WSA Bogusław Wolas (spr.), Protokolant: Daniel Marzec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2011r., sprawy ze skargi "K" S.A. w K., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 7 lipca 2008r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 200, 00 zł (dwieście złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Sygn. akt I SA/Kr l975/l0
U Z A S A D N I E N I E
W interpretacji Indywidualnej z dnia 7 lipca 2008 r Dyrektor Izby Skarbowej działając w imieniu Ministra Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko Spółki Akcyjnej K., przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie konsekwencji podatkowych w postaci korekty podatku VAT odliczonego od wnoszonych aportem składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca planuje wnieść aportem do innej spółki kapitałowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, obejmującą jeden z wydziałów, który posiada własne służby handlowe i produkcyjne. Wydział ten jest wyodrębniony organizacyjnie, produkuje i sprzedaje wyroby w 100% podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie jest jednak oddziałem samodzielnie sporządzającym bilans.
Po wniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w postaci wspomnianego wydziału będzie on dalej będzie produkował i sprzedawał wyroby podlegające w 100% opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie zmieni się więc przeznaczenie środków trwałych, które nadal będą służyć sprzedaży opodatkowanej prowadzonej przez spółkę do której zostały wniesione. Wnoszone aportem w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa będą również zapasy w postaci surowców, półfabrykatów oraz wyrobów. Po wniesieniu aportu nie zmieni się jednak ich przeznaczenie, tj. zostaną sprzedane przez nową spółkę, a sprzedaż będzie opodatkowana podatkiem VAT. Środki trwałe stanowiące majątek wnoszonej aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostały nabyte zarówno przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej jak i po wstąpieniu do Unii Europejskiej.