Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 września 2008 r., sygn. III SA/Wa 1459/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Kleiber (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Sylwester Golec, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 września 2008 r. sprawy ze skargi U. Sp. z o.o. z siedzibą w Z. na pisemną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz U. Sp. z o.o. z siedzibą w Z. kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19 listopada 2007r. U. sp. z o.o. z siedzibą w Z. zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu wniosku przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że w ramach prowadzonej działalności, Spółka jako podatnik podatku od towarów i usług, świadczy usługi w zakresie towarowego transportu drogowego pojazdami specjalizowanymi, przeładunku towarów czy magazynowania i przechowywania towarów w pozostałych składowiskach. W ramach prowadzonej działalności w 2006 r. na podstawie umowy leasingu finansowego Spółka przyjęła do użytkowania środki trwałe - grunt i budynek. Ponadto nabyła inne środki trwałe. W grudniu 2007r. planuje dokonać aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do innej spółki prawa handlowego. W ramach aportu przeniesie na inny podmiot prawa handlowego organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników majątkowych, w tym między innymi prawa i obowiązki wynikające z zawartej przez Spółkę umowy leasingu finansowego oraz środki trwałe, przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych. W zamian za wnoszony wkład niepieniężny obejmie ona udziały w podmiocie na rzecz którego dokona aportu stając się jego udziałowcem. Ponadto wyjaśniła, że po wniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do innego podmiotu, nie ulegnie zmianie przeznaczenie przekazanych środków trwałych będących przedmiotem umowy leasingu finansowego oraz innych środków trwałych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, które będą w dalszym ciągu wykorzystywane do wykonywanych czynności opodatkowanych. W oparciu o tak przedstawiony stan faktyczny Spółka zapytała, czy w sytuacji, w której wniesie aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa zobowiązana będzie do dokonania korekty podatku naliczonego związanego z przedmiotowymi środkami trwałymi za pozostały okres korekty, w sytuacji, gdy przedmiotowe środki wykorzystane będą nadal do wykonywania czynności opodatkowanych, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT z tytułu zawarcia umowy leasingu oraz nabycia środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00