Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 września 2007 r., sygn. I SA/Lu 600/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Fita (spr.),, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Stażysta Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 września 2007 r. sprawy ze skargi "[...]" SA w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego - oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia [...], nr [...], wydaną na podstawie art. 14 b § 5 pkt 1 Ordynacji podatkowej, po rozpatrzeniu zażalenia [...] S.A. w L. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego nr [...] z dnia [...] dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego (zakres korekty podatku naliczonego oraz ustalania proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z czynnością wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zmienił zaskarżone postanowienie organu podatkowego pierwszej instancji.
W uzasadnieniu podał, że w dniu 22.12.2006 r. do Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek [...] S.A. w L. o interpretację przepisów podatkowych. W przedmiotowym wniosku strona zwróciła się o rozstrzygnięcie kwestii, czy w związku z tym, że czynność wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, musi ona skorygować podatek naliczony, odliczony w związku z nabyciem towarów, które następnie wniesie aportem do nowoutworzonej spółki oraz czy wartość tej czynności ma być uwzględniona przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Zdaniem Strony dokonanie powyższej czynności nie powoduje konieczności korygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, które następnie są przedmiotem wniesionego aportu, jak również, wartość tej czynności nie wpływa na wysokość ustalonej na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy o VAT proporcji.