Wyrok WSA w Łodzi z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Łd 1231/10
Dnia 2 grudnia 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska Protokolant asystent sędziego Marcelina Chmielecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2010 roku sprawy ze skargi K. L. i W. L. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu wykonania rozbiórki budynku gospodarczego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją Nr [...] z dnia [...] roku [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. Nr [....] z dnia [...] roku, nakazującą K. i W. małżonkom L. rozbiórkę samowolnie wybudowanego budynku gospodarczego o wymiarach 5,6 x 5,6 metrów usytuowanego na działce nr 85/1, w miejscowości T. 10, w gminie R.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, iż zaskarżoną decyzją wydaną na podstawie art. 49b ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 roku - Prawo Budowlane, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w P. nakazał K. i W. małżonkom L. rozbiórkę samowolnie wybudowanego budynku gospodarczego. Od powyższej decyzji K. i W. małżonkowie L. wnieśli w ustawowym terminie odwołanie domagając się jej uchylenia i podnosząc, iż błędnie ustalono, że przedmiotowy budynek znajduje się w odległości 20 cm od granicy z nieruchomością sąsiednią. Ponadto odwołujący się podnieśli kwestię budowy budynku mieszkalnego na sąsiedniej działce.
Wskutek rozpoznania odwołania wniesionego przez K. i W. małżonków L. organ odwoławczy wydał w dniu [...] roku wskazaną powyżej decyzję nr [...] utrzymującą w mocy decyzję organu pierwszej instancji nakazującą rozbiórkę.
Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ odwoławczy wskazał, iż organ stopnia podstawowego na skutek pisma interwencyjnego S. S. z dnia 26 kwietnia 2005 roku prowadził postępowanie wyjaśniające dotyczące przedmiotowej nieruchomości, w wyniku którego ustalił, iż na wspomnianej nieruchomości w miejscowości T. 10 "realizowana jest budowa budynku gospodarczego o wymiarach 3,0 x 5,7 m". W toku dalszych czynności organ pierwszej instancji ustalił, iż W. L. legitymował się zgłoszeniem zamiaru przystąpienia do robót budowlanych dokonanym w Urzędzie Gminy R.. W dniu 25 maja 2005 roku organ pierwszej instancji ustalił stan zaawansowania budowy wskazując, iż nastąpiło już wymurowane ściany przyziemia z pustaka suporex 24 cm i cegły pełnej 12 cm na zaprawie cementowo - wapiennej. W związku z powyższym ustaleniem organ pierwszej instancji powiadomił S. S., iż brak jest podstaw do podjęcia dalszych działań w sprawie.