Wyrok WSA w Kielcach z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. II SA/Ke 37/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędzia WSA Sylwester Miziołek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 lutego 2014r. sprawy ze skargi I. T. i K. T. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Podczas oględzin przeprowadzonych w dniu 19.07.2012r. na terenie posesji [...] przedstawiciele organu I instancji ustalili, że w północnej części działki nr [...] znajduje się drewniany obiekt kubaturowy (w postaci altany) o wymiarach w rzucie ok. 10,5 x 17 m i wysokości ok. 3 m, przylegający od strony zachodniej do tzw. "chaty myśliwskiej", ustawiony na posadzce z kamienia.
Mając na uwadze powyższe postanowieniem z dnia 28.08.2012r. organ I instancji, działając na podstawie art. 48 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7.07.1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010r. nr 243, poz. 1623 ze zm.), nakazał wstrzymanie wszelkich robót przy budowie tej budowli, z jednoczesnym nałożeniem na I. T. oraz na K. T. obowiązku przedłożenia w terminie do dnia 31.12.2012r. wymienionych w tym rozstrzygnięciu dokumentów,
Ze względu na pismo zobowiązanych z dnia 30.08.2012r. o rozebraniu ww. obiektu organ I instancji przeprowadził w dniu 7.09.2012r. kolejną kontrolę, podczas której stwierdzono, że jakkolwiek została rozebrana drewniana konstrukcja obiektu kubaturowego, to jednak w dalszym ciągu istnieją pozostałe elementy przedmiotowej budowli, tj. kamienna posadzka ze schodami murowanymi z kamienia od strony zachodniej, zadaszone ażurowe wejście od strony południowo-wschodniej oraz fragment obiektu murowanego z kamienia od strony północno-wschodniej.