Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 listopada 2010 r., sygn. II SA/Wa 1157/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia WSA Iwona Dąbrowska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2010 r. sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby - oddala skargę -

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w [...] wszczął w dniu [...] listopada 2009 r. postępowanie o zwolnienie ze służby funkcjonariusza celnego M. Z., w związku z upływem 12-miesięcznego okresu zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych, a następnie decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r. nr , wydaną na podstawie art. 105 pkt 10, art. 188 ust. 2, ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323), zwolnił M. Z. ze Służby Celnej z dniem doręczenia decyzji.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że na skutek wszczęcia przeciwko M. Z. postępowania karnego o popełnienie przestępstwa z art. 228 § 1 kk w zw. z art. 12 kk w zw. z art. 65 § 1 kk został on zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych na mocy decyzji Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] czerwca 2008 r. na okres 3 miesięcy. Organ podał też, że w śledztwie prowadzonym przeciwko M. Z. Prokuratura Okręgowa w [...] , postanowieniem z dnia [...] czerwca 2008 r., sygn. akt [...] zastosowała wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach oraz zakazu opuszczania kraju. Pismem z dnia 4 września 2008 r. Prokuratura Okręgowa w [...] poinformowała o dalszym stosowaniu wobec M. Z. środków zapobiegawczych. Następnie organ podał, że okres zawieszenia M. Z. w czynnościach został przedłużony do czasu zakończenia prowadzonego w stosunku do niego postępowania karnego, decyzją Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] września 2008 r. Uzasadniając decyzję o zwolnieniu M. Z. ze służby organ wskazał, że dwunastomiesięczny okres zawieszenia M. Z. w pełnieniu obowiązków służbowych upłynął z dniem 12 czerwca 2009 r., a przyczyna zawieszenia trwała nadal, albowiem postępowanie karne w stosunku do M. Z. nie zostało zakończone. Organ uznał, że w sprawie wystąpiły zatem przesłanki z art. 105 pkt 10 pow. ustawy o Służbie Celnej, co uzasadniało podjęcie decyzji o zwolnieniu ze Służby Celnej. Organ wskazał ponadto, że długotrwały okres zawieszenia M. Z. w czynnościach, niepełnienie przez niego obowiązków służbowych oraz niemożność przewidzenia zakończenia postępowania karnego wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla Służby Celnej. Wskazał też, że prawidłowa i terminowa realizacja nałożonych na Służbę Celną zadań wymaga pełnej obsady kadrowej posiadanych przez izbę celną etatów. Organ stwierdził, że zawieszenie w pełnieniu obowiązków służbowych funkcjonariusza celnego powoduje blokadę etatu uniemożliwiającą jego obsadzenie przez inną osobę oraz dodatkowe obciążenie pracą innych funkcjonariuszy. Dodatkowo organ zwrócił uwagę na aspekt finansowy związany ze sprawą zawieszenia w obowiązkach służbowych funkcjonariuszy celnych, w postaci obowiązku wypłacania w okresie długotrwałego zawieszenia 50 % uposażenia funkcjonariusza celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00