Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 października 2010 r., sygn. I SA/Gd 505/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Kwarcińska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia WSA Danuta Oleś, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Joanna Mierzejewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 października 2010 r. sprawy ze skargi A z siedzibą w G na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 27 stycznia 2010 r., [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Gd 505/10

UZASADNIENIE

Skarżąca A S.A. z siedzibą w G. wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie udzielania pożyczek. Wierzytelności z tego tytułu zamierza wnieść jako wkład niepieniężny do spółki kapitałowej zależnej istniejącej, bądź też nowo zakładanej; czynność ma mieć charakter jednorazowy lub wielokrotny. Wierzytelności będące przedmiotem wkładu w chwili jego wniesienia będą zarówno wymagalne, jak też takie, których termin płatności jeszcze nie upłynął lub też częściowo wymagalne i niewymagalne; wynikać będą z pożyczek częściowo spłaconych lub niespłaconych.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem czy (1) przychodem z tytułu aportu będzie wartość kapitału zakładowego objętego w spółce zależnej stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm., zwanej dalej u.p.d.o.p.), zaś nie będzie nim ewentualne tzw. agio, (2) kosztem uzyskania przychodu z tego tytułu będzie kwota wydatków poniesionych na udzielenie pożyczek stanowiąca nominalną wartość wierzytelności zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 3 u.p.d.o.p., (3) kosztem uzyskania przychodu w przypadku aportu wierzytelności z tytułu pożyczki częściowo spłaconej będzie kwota wydatków poniesionych na udzielenie tej pożyczki pomniejszona o kwotę kapitału spłaconą przez dłużnika do momentu wniesienia aportu zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 3 u.p.d.o.p., (4) w sytuacji, gdy koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w pytaniu 2 i 3 będzie wyższy od przychodu z tytułu aportu spółka poniesie stratę podatkową, (5) dniem osiągnięcia przychodu oraz poniesienia kosztu jego uzyskania - stosownie do art. 12 ust. 1b i art. 15 ust. 1j u.p.d.o.p. - będzie dzień dokonania wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego istniejącej spółki kapitałowej lub dzień zarejestrowania nowej spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00