Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 października 2010 r., sygn. I SA/Gd 475/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Protokolant Starszy Referent Monika Majewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 września 2010 r. sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą w [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 27 listopada 2008 r. "A" S.A. wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków zawarcia i realizacji umowy pożyczki paliw.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W związku z planowanym w 2009 r. remontem instalacji rafineryjnych
i koniecznością zabezpieczenia dostaw paliwa Wnioskodawca zamierza zawrzeć
z "B" - umowę pożyczki paliw, ma mocy której "B" będzie odpłatnie pożyczać Spółce paliwa.
Zasadą rozliczeń pomiędzy stronami będzie odpłatność za każdy dzień, w którym Spółka pożyczy paliwo "B" wg dziennego stanu rozliczenia. Za każdy miesiąc pożyczania paliwa "B" wystawi fakturę VAT obciążając Spółkę za wszystkie dni,
w których Spółka pożyczała paliwo. Po zakończeniu remontu instalacji rafineryjnych, Spółka zwróci całe pożyczone od "B" paliwo (będzie to paliwo wytworzone przez Spółkę albo kupione od podmiotów trzecich).
Otrzymywane w ramach pożyczki paliwo będzie posiadało krótszy okres gwarancji (co wynika z faktu, że Spółka będzie pożyczać od "B" paliwo składowane już przez jakiś czas), natomiast w ramach zwrotu pożyczki Spółka zwróci paliwo
o dłuższym okresie przydatności (a zatem paliwo nowowytworzone przez spółkę
- będącą producentem paliwa albo kupione od podmiotów trzecich).
Ze względu na to, że zwrócone paliwo charakteryzować się będzie dłuższym okresem przydatności wystąpi w tym przypadku tzw. usługa rotacji paliwa, za którą Spółka obciąży "B" fakturą wystawioną do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym będzie zwracane paliwo (jego część).