Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 września 2010 r., sygn. I SA/Po 459/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz Sędziowie WSA Katarzyna Wolna-Kubicka (spr.) WSA Roman Wiatrowski Protokolant st.sekr.sąd. Urszula Kosowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2010 r. sprawy ze skargi A. N. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...], nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela w sprawie nieuznania za zasadne zarzutów zgłoszonych w toku postępowania egzekucyjnego dotyczącego nieistnienia obowiązku zapłaty oddala skargę. /-/ R.Wiatrowski /-/M.Jaśniewicz /-/ K.Wolna-Kubicka
Uzasadnienie
W dniu 13 listopada 2009 r. Zarząd Dróg Miejskich w P., działając z upoważnienia Prezydenta Miasta P., jako wierzyciel należności z tytułu opłat dodatkowych za nieopłacony postój w strefie płatnego parkowania w latach 2005 - 2007., wystawił przeciwko A. N. tytuły wykonawcze obejmujące te należności i skierował je do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w P. w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Pismem z dnia 29 grudnia 2009 r. A. N. skierował do organu egzekucyjnego zarzut w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej, wskazując na nieistnienie obowiązków objętych w.w. tytułami wykonawczymi i wniósł o umorzenie toczącego się przeciwko niemu postępowania egzekucyjnego.
W uzasadnieniu skarżący zaprzeczył, jakoby parkował w strefie płatnego parkowania i nie uiszczał należności za to parkowanie na ulicy D. w P., a także pozostałych miejscach wymienionych w upomnieniu z dnia 11 lipca 2008 r. oraz w upomnieniu z dnia 20 sierpnia 2009 r., tj. na ulicach: R., S., św. M., L., B., czy R.. W pierwszej kolejności zobowiązany podniósł, że w okresie, w którym nałożono na niego opłaty za niewniesienie opłat za parkowanie pojazdu w strefie płatnego parkowania na ul. D., mieściła się siedziba jego kancelarii i nie parkował on w tej strefie, lecz przed bramą wiodącą do budynku, w którym mieściło się jego biuro. Miejsce to było wyłączone z przedmiotowej strefy, należało bowiem do prywatnych właścicieli. Jednocześnie wskazał on, iż obszar, w którym parkował pojazd był objęty umową najmu lokalu przeznaczonego na jego biuro. Mając więc zagwarantowane puste i wolne miejsce od wszelkich opłat, miejsce postojowe tuż przed bramą budynku, pozbawionym wszelkiej logiki byłoby parkowanie pojazdu w innym miejscu w strefie płatnego parkowania.