Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 marca 2020 r., sygn. I SAB/Ol 1/20
Egzekucyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski (sprawozdawca) asesor WSA Katarzyna Górska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 24 marca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Spółki A na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego w przedmiocie nierozpoznania wniosku o wyłączenie ruchomości spod egzekucji oddala skargę.
Uzasadnienie
A. sp. z o.o. (dalej skarżąca, spółka) wywiodła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na bezczynność Naczelnika Urzędu Skarbowego (dalej NUS) związaną z nierozpoznaniem przez organ wniosku skarżącej spółki z dnia 23 października 2019 r. o wyłączenie ruchomości spod egzekucji.
Jak wynika z przekazanych akt sprawy pismem z 23 października 2019r. (data wpływu 28 października 2019r.) spółka złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego wniosek o zwolnienie spod zajęcia ruchomości zajętych protokołem zajęcia z dnia 17 września 2019r. przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w ramach czynności egzekucyjnych skierowanych do majątku B. Sp. z o.o.
Po wstępnym zbadaniu ww. wniosku organ stwierdził, że wniosek o wyłączenie ruchomości spod zajęcia opatrzony nieczytelnym podpisem i opieczętowany pieczęcią "Pełnomocnik K. K." nie spełnia wymogów formalnych warunkujących dalsze jego procedowanie. Organ przyjmując, że na dokumencie widniał podpis K. K. wymienionego w treści pełnomocnictwa z dnia 9 lutego 2018r. udzielonego przez J.K. działającego jako prezes zarządu Spółki A. upoważniającego K. K. do reprezentowania spółki uznał, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych jakie nakłada przepis art. 63 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2018r., poz. 2096 ze zm., zwana dalej: k.p.a.). Zgodnie ze wskazanymi wyżej regulacjami podanie winno być podpisane przez wnoszącego. W ocenie organu zasadne było zatem jego uzupełnienie poprzez podpis osoby upoważnionej do reprezentowania spółki wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego.