Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 maja 2010 r., sygn. VII SA/Wa 620/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Tomaszewska, , Sędzia WSA Leszek Kamiński (spr.), Sędzia WSA Jarosław Stopczyński, Protokolant Piotr Bibrowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 maja 2010 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2010 r. znak [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji z dnia [...] września 2009 r., II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, zw. dalej PWIS, w [...] decyzją z dnia [...] września 2009 r., Nr [...] na podstawie art. 151 § 1 pkt 1 w zw. z art. 145a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, zw. dalej k.p.a. (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz.1071, ze zm.) po wznowieniu postępowania w przedmiocie choroby zawodowej A. P., odmówił uchylenia własnej decyzji z dnia [...] maja 2008 r., Nr [...] utrzymującej w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, zw. dalej PPIS, we [...] z dnia [...] lutego 2008 r., Nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej: obustronnego trwałego ubytku słuchu o wielkości, co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonego jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1,2 i 3 kHz.
W uzasadnieniu podał, że w toku wznowionego postępowania administracyjnego, mając na uwadze nowe przepisy w zakresie chorób zawodowych tj. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych, zw. dalej rozporządzeniem (Dz. U. Nr 105, poz. 869), wystosował do Instytutu Medycyny Pracy w [...] prośbę o wydanie opinii w przedmiotowej sprawie. Organ II instancji pismem z dnia 6 sierpnia 2009 r., znak: [...] wniósł do Instytutu Medycyny Pracy w [...] o zajęcie stanowiska czy w świetle nowego rozporządzenia istnieją jakiekolwiek przesłanki do rozpoznania u pacjenta choroby zawodowej. Jednostka medyczna II stopnia wyjaśniła, że brak jest podstaw do weryfikacji wydanego w przedmiotowej sprawie orzeczenia, ponieważ jest ono wiążące i nie podlega powtórnemu rozpatrywaniu.