Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 lipca 2012 r., sygn. IV SA/Gl 999/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2012 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w R. z dnia [...] r., nr [...], a także postanowienie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w R. z dnia [...] r., nr [...] o wznowieniu postępowania w sprawie.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r., nr [...]wydaną na podstawie art. 104 §1 i §2 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) - zwanego dalej K.p.a. i art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r., Nr 122, poz. 851 ze zm.), Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w R. nie stwierdził u J.K. choroby zawodowej w postaci zespołu wibracyjnego, wymienionej w poz. 22 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869).

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podniósł, iż wyżej wymieniony był diagnozowany w kierunku wspomnianej choroby już w roku 2001, kiedy to lekarze Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. - Poradni Chorób Zawodowych w S. po dokonanej analizie narażenia zawodowego oraz po przeprowadzonych badaniach stwierdzili brak podstaw do rozpoznania tego schorzenia dając wyraz swojemu stanowisku w orzeczeniu z dnia [...]r. Na podstawie tego orzeczenia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w R. rozstrzygnął o niestwierdzeniu choroby zawodowej wydając w tym zakresie decyzję w dniu [...]r., która uprawomocniła się z dniem [...]r., jako że strona nie zakwestionowała jej odwołaniem. Następnie, to jest w grudniu 2009 r. J.K, powołując się na pogorszenie stanu zdrowia złożył do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w R. wniosek o skierowanie go na ponowne badanie pod kątem choroby wibracyjnej. W konsekwencji, postanowieniem z dnia [...]r., nr [...] wznowiono postępowanie w sprawie, po czym stronę raz jeszcze skierowano do wspomnianej placówki orzeczniczej na badania. Zarówno jednak ta jednostka - orzeczeniem z dnia [...]r., nr [...] jak i Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S., który badał pracownika w następstwie wniesionego przezeń zażalenia na przywołane orzeczenie, wykluczyły u niego istnienie zespołu wibracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00