Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 maja 2010 r., sygn. IV SA/Po 963/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Dybowski Sędziowie NSA Ewa Makosz - Frymus (spr.) WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 maja 2010 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...]
Uzasadnienie
Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] sierpnia 2009 r. Nr [...] orzeczono o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej u R. S. w postaci przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym, co najmniej 15 lat.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż R. S. w latach 1975-2008 pracowała jako nauczyciel [...] (w tym od 1995r. do 2008r. dodatkowo jako wychowawca świetlicy w [...]). Strona pracowała w warunkach potwierdzonego przez pracodawcę narażenia na nadmierny wysiłek głosowy. Na podstawie specjalistycznych badań rozpoznano u R. S. zaburzenia czynnościowe głosu oraz parastezje krtaniowo-gardłowe. W ocenie Organu rozpoznane u pacjentki objawy chorobowe nie upoważniają do rozpoznania choroby zawodowej objętej Wykazem chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych ( Dz. U. Nr 105 poz. 869). R. S. została zdiagnozowana przez Wielkopolskie Centrum Medycyny Pracy w Poznaniu (orzeczenie z dnia[...].03.2009 r.) oraz w trybie odwoławczym przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi (orzeczenie z dnia [...].06.2009 r.). Badania te nie wykazały zmian organicznych w zakresie krtani typowych dla następstw nadmiernego wysiłku głosowego w postaci guzków głosowych twardych, wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych bądź niedowładu mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.