Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Gl 188/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant st. sekr. sąd. Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2009 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...] wydaną na podstawie art. 1 pkt 2 i art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r., Nr 122, poz. 851 ze zm.) oraz w oparciu o §1, §7 i §10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w R. orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u A.S. choroby zawodowej - pylicy płuc, wymienionej w poz. 2 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do przywołanego wyżej rozporządzenia z dnia 18 listopada 1983 r.

W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że w świetle przepisów wspomnianego aktu wykonawczego, warunkiem koniecznym do stwierdzenia choroby zawodowej jest wykazanie istnienia związku przyczynowego pomiędzy zdiagnozowanym u pracownika schorzeniem a czynnikiem szkodliwym występującym w środowisku pracy oraz równoczesne rozpoznanie rzeczonego schorzenia przez specjalistyczną jednostkę służby zdrowia w orzeczeniu wydanym na podstawie wyników dochodzenia epidemiologicznego oraz przeprowadzonych badań specjalistycznych.

Zważywszy powyższe organ administracyjny przyznał, że skarżący w latach 1963-1990 był zatrudniony w Kopalni Węgla Kamiennego "A" (obecnie KWK "B") w R., kolejno na stanowiskach: [...],[...] oraz [...] zaś dochodzenie epidemiologiczne wykazało, iż podczas pracy był narażony na działanie pyłu węgla kamiennego o poziomie pyłu respirabilnego od 4,5 do 5,0 mg/m3 przy zawartości wolnej SiO2 od 3 do 4 %.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00