Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2010 r., sygn. III SA/Wa 1578/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant Agata Rogosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi K. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty różnicy podatku od towarów i usług do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za maj i czerwiec 2008 r. oddala skargę
Uzasadnienie
W oparciu o akta sprawy Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
Decyzją z [...] lutego 2009 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w W. określił Skarżącej - K. S.A. w W. kwoty różnicy podatku do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za maj i czerwiec 2008 r. Były to rozliczenia dokonane przez B. sp. z o.o. w Z., której majątek Skarżąca przejęła na skutek połączenia obu spółek (protokół z kontroli, k. 213 akt podatkowych).
W toku kontroli podatkowej ustalono, że w deklaracji za maj 2008 r. spółka rozliczyła zaewidencjonowane w rejestrze dostaw wewnątrzwspólnotowych faktury dokumentujące dostawę prętów okrągłych żebrowanych, wystawione na firmę l. Z. Z. ze Słowacji (NIP [...]).
Z informacji pochodzących z Polskiej Aplikacji VIES wynikało natomiast, że aktywność słowackiego kontrahenta, którego numer identyfikacyjny umieszczono na fakturach, datuje się dopiero od 1 lipca 2008 r.
Naczelnik Urzędu Skarbowego, powołując się na art. 22 ust. 1 oraz 27 ust. 1 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1798/2003 z dnia 7 października 2003 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku od wartości dodanej i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 218/92 (Dz.U.UE.L.03.264.1 z późn. zm.) - dalej "rozporządzenie Nr 1798/2003" wyjaśnił obowiązki państw członkowskich w zakresie prowadzenia elektronicznych baz danych o osobach, którym nadano numer identyfikacji podatkowej na potrzeby podatku VAT. Wskazał również, że zgodnie z art. 27 ust. 2 ww. rozporządzenia w dowolnym momencie właściwe organy państwa członkowskiego mogą bezpośrednio uzyskiwać lub otrzymywać z przechowywanych danych, potwierdzenie ważności numeru identyfikacyjnego na potrzeby podatku VAT.