Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 października 2018 r., sygn. I SA/Po 512/18
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2018r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
I SA/Po 512/18
Uzasadnienie
W dniu [...] wpłynął do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania stawki 0% dla dostawy oprzyrządowania na rzecz kontrahenta.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obróbki na maszynach odlewów z żeliwa, staliwa, odkuwek stalowych i aluminiowych oraz części ze stali. W ramach prowadzonej działalności dokonywać będzie dostaw wewnątrzwspólnotowych na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej (dalej: kontrahent), zidentyfikowanego na potrzeby podatku VAT. Produkcja wyrobu dla tego klienta będzie odbywać się przy użyciu oprzyrządowania, które wykonane zostanie przez wnioskodawcę lub na jego zlecenie według ścisłych wytycznych technicznych, w tym rysunków, otrzymanych od kontrahenta. Oprzyrządowanie stanowić będzie własność kontrahenta. Będzie ono wykorzystane wyłącznie do produkcji wyrobów na rzecz kontrahenta. Użycie oprzyrządowania dla produkcji wyrobów na rzecz innych podmiotów, będzie zabronione i sankcjonowane będzie wysokimi karami umownymi. To kontrahent, będący właścicielem oprzyrządowania decyduje o ich wykorzystaniu. Oprzyrządowanie nie będzie przemieszczane (wysyłane) do kontrahenta, lecz znajdować będzie się w miejscu prowadzenia działalności przez wnioskodawcę (w Polsce). Po zakończeniu wytwarzania wyrobów dla kontrahenta może on zadecydować o tym, że oprzyrządowanie zostanie dostarczone do miejsca wskazanego przez kontrahenta poza granicami kraju. Może również zobowiązać wnioskodawcę do magazynowania oprzyrządowania przez określony, dłuższy okres czasu, który będzie niezbędny do zapewnienia możliwości produkowania wyrobów dla celów realizowania zobowiązań gwarancyjnych i serwisowych. Kontrahent jako właściciel oprzyrządowania może również zdecydować o jego zniszczeniu po zakończeniu współpracy z wnioskodawcą.