Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Lu 85/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos - Janusz,, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński,, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski (sprawozdawca), Protokolant Stażysta Magdalena Markowska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi A. Ch. i T. Ch. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania za grunt przejęty pod ulicę oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Starosta przyznał A. C. i T. C. odszkodowanie w kwocie 202 898 złotych za działkę nr 51/3 o powierzchni 0,0083 ha położoną w L., zajętą pod ulicę H. K. Z całej kwoty odszkodowania A. C. przyznano 89 275,12 złotych, natomiast T. C. 113 622, 88 złotych. Do wypłaty odszkodowania zobowiązano Gminę L.

W uzasadnieniu decyzji podano, że decyzją z dnia [...] Wojewoda potwierdził, iż wspomniana działka została zajęta pod ulicę H. K. i z dniem 1 stycznia 1999 r. stała się z mocy prawa własnością Miasta L. Stosownie natomiast do art. 103 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną z dniem 1 stycznia 1999 r., droga ta stała się drogą gminną. Zgodnie z art. 73 ust. 1 i 4 powyższej ustawy, nieruchomości pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego, za odszkodowaniem ustalonym i wypłaconym według zasad i trybu określonych w przepisach o odszkodowaniach za wywłaszczone nieruchomości. Odszkodowanie ustala się na wniosek byłego właściciela, złożony w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. W rozpoznawanej sprawie, po złożeniu przez byłych właścicieli wspomnianej działki wniosku o odszkodowanie w dniu 18 czerwca 2004 r., odszkodowanie zostało ustalone w oparciu o sporządzony przez rzeczoznawcę operat szacunkowy, określający wartość nieruchomości. Zastosowano w nim podejście porównawcze, metodę porównywania parami. Zdaniem organu operat został sporządzony rzetelnie, w wystarczającym zakresie powołano w nim transakcje rynkowe z podaniem cech nieruchomości. Zwrócono przy tym uwagę, że przedmiotowa działka znajduje się w centrum L. i trzeba mieć na uwadze uwarunkowania, wynikające z niewielkiej ilości transakcji i dużej rozpiętości cen nieruchomości. Starosta podkreślił, że przy opracowaniu operatu zastosowano § 36 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego, zgodnie z którym wartość gruntów zajętych pod drogi publiczne określa się jako iloczyn ich powierzchni i wartości 1m2 gruntów o przeznaczeniu przeważającym wśród gruntów przyległych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00