Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 marca 2010 r., sygn. VII SA/Wa 1327/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Miron, , Sędzia WSA Ewa Machlejd (spr.), Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły, Protokolant Jakub Szczepkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2010 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego skargę oddala
Uzasadnienie
UZASADNIENIE
Decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2009 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego [...] na podstawie art. 51 ust. 1 pkt. 3 oraz art. 52 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2006 r. Nr 156 poz. 1118 ze zm.), w celu doprowadzenia wykonanych robót budowlanych przy budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z częścią handlowo -- usługową usytuowanego na działkach oznaczonych numerami ewidencyjnymi [...] położonych w [...] przy ulicy [...], do stanu zgodnego z prawem, nałożył na Inwestora - A. P. obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego tego budynku.
W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wskazał, że postanowieniem nr [...] z dnia [...] kwietnia 2009 r. wstrzymał roboty budowlane prowadzone przy budowie w/w budynku mieszkalnego jednorodzinnego z częścią handlowo -usługową. Wobec tego były one prowadzone z odstępstwami od decyzji o pozwoleniu na budowę polegającymi na zmianie lokalizacji przedmiotowego budynku, powierzchni zabudowy (poprzez zmiany konstrukcyjne fundamentów) oraz liczby kondygnacji (poprzez rezygnację z piwnic). Ponadto po dołączeniu kopii mapy zasadniczej z zasobów Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w [...] ujawniono, iż obrys fundamentów pod realizowaną inwestycją usytuowany jest nie tylko na działkach [...], ale również częściowo na działkach o nr ew. [...]. Organ nadzoru budowlanego ocenił, iż w świetle art. 36a Prawa budowlanego przedmiotowe odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego należy traktować jako istotne.