Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 24 marca 2010 r., sygn. II SA/Rz 26/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Zbigniew Czarnik Sędziowie WSA Robert Sawuła /spr./ NSA Stanisław Śliwa Protokolant Anna Zięba po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 24 marca 2010 r. sprawy ze skargi J. B. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...] w przedmiocie naliczenia opłaty legalizacyjnej -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego ( dalej: WINB) z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) z dnia [...] października 2009 r., nr [...] zobowiązujące J. B. do uiszczenia opłaty legalizacyjnej za samowolne wykonanie rozbudowy budynku mieszkalnego na działce nr [...] w miejscowości P. w wysokości 50.000 zł.

Jako podstawę prawną postanowienia organ II instancji wskazał art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej: k.p.a.). Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia i akt sprawy wynika, że B. P. pismem z dnia 6 kwietnia 2009 r. zwrócił się do PINB o przeprowadzenie kontroli obiektu budowlanego znajdującego się na nieruchomości położonej w miejscowości P., będącej własnością J. B. Poinformował jednocześnie, że budynek ten został wybudowany bez wymaganego pozwolenia na budowę. W dniu 15 maja 2009 r. organ I instancji dokonał kontroli z urzędu nieruchomości J. B. W wyniku dokonanej kontroli ustalono, że na przedmiotowej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym J. B. wykonał roboty budowlane polegające na rozbudowie budynku mieszkalnego, murowanego, parterowego. Rozbudowa ta w szczególności polegała na dobudowaniu do istniejącego budynku części mieszkalnej o wymiarach 4,65 m na 9,60 m z poddaszem użytkowym. Na dzień kontroli rozbudowa była w stanie surowym zamkniętym z wyjątkiem jednego pokoju, który był wykończony. Natomiast w "starej części" w budynku wymieniono okna. Stwierdzono, że inwestorem i wykonawcą przedmiotowych robót budowlanych był J. B. Jednocześnie ustalono, że na te roboty inwestor nie posiada pozwolenia na budowę. Rozbudowę rozpoczęto w 1993 r. przez wykonanie fundamentów, natomiast ściany rozbudowy wymurowano w latach 2006 do 2008, konstrukcję dachu i pokrycie wykonano w 2008 r. Ustalono również, że rozbudowa wykonana jest z pustaków z "gazobetonu", strop nad parterem jest żelbetonowy, a dach jest dwuspadzisty i pokryty blachą trapezową. Wykonana rozbudowa jest funkcjonalnie połączona z budynkiem wcześniej istniejącym, pozostały jedynie do wykonania roboty wykończeniowe. Ustalono ponadto, że rozbudowa usytuowana jest w odległości 8,90 m od ogrodzenia od strony drogi gminnej, a od strony wschodniej w odległości 6,60 m od działki nr ewid. 169/6 oraz od strony północnej w odległości ponad 20 m od działki nr 170/2.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00