Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 listopada 2018 r., sygn. II SA/Po 625/18
Budowlane prawo
Dnia 22 listopada 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2018 roku sprawy ze skargi S. C. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] roku Nr [...] w przedmiocie opłaty legalizacyjnej oddala skargę
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta [...] postanowieniem z dnia [...] r., nr [...], działając na podstawie art. 49 ust. 1 i 2, art. 59f ust. 1 oraz art. 59g ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r., poz. 1332 ze zm.; dalej: "Pr. bud."), a także art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.; dalej: "K.p.a."), ustalił opłatę legalizacyjną w wysokości 25.000,00 zł związaną z budową garażu dwustanowiskowego na terenie nieruchomości przy ulicy [...] w P. (dz. nr [...], ark. [...], obręb K.), wzniesionego w sąsiedztwie granic działek nr [...] i [...] i zobowiązał do jej zapłaty S. C..
Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie organ I instancji wyjaśnił, że w dniu [...] r. S. C. wniósł o przeprowadzenie procedury legalizacyjnej istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego, polegającego na budowie wolnostojącego garażu dwustanowiskowego w ramach budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego na podstawie pozwolenia na budowę z dnia [...] r., nr [...] Wobec tego w dniu [...] r. pracownicy inspektoratu przeprowadzili czynności kontrolne na terenie nieruchomości położonej w P. przy ul. [...], podczas których ustalili, że od strony elewacji ogrodowej budynku mieszkalnego jednorodzinnego na terenie przedmiotowej nieruchomości w odległości 12,19 m od lica ściany budynku mieszkalnego znajduje się garaż dwustanowiskowy wolnostojący. Ustalono, że garaż wzniesiony został w odległości 3,87 m od ogrodzenia przy granicy z działką nr [...], arkusz [...], obręb K. oraz przy granicy z działkami nr [...] i [...], arkusz [...] obręb K. na planie prostokąta o wymiarach 7,57 m x 7,96 m. Garaż jest trwale związany z gruntem, wzniesiony został w technologii tradycyjnej, posiada dach płaski pokryty papą oraz dwie bramy garażowe segmentowe o szerokości 2,66 m i wysokości 2,00 m. Wewnątrz budynku znajduje się jedno pomieszczenie o wysokości 2,51 m. Garaż posiada wentylację grawitacyjną nawiewno-wywiewną. Zgodnie z oświadczeniem pełnomocnika inwestora, przedmiotowy garaż powstał w latach 1997-1999 w trakcie budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego na terenie tej nieruchomości, zaś inwestorami byli J. i S. C..