Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 marca 2010 r., sygn. II SA/Gd 583/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędzia NSA Andrzej Przybielski Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Małgorzata Kuba po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2010 r. sprawy ze skargi D. W., M. S. i Z. S. na decyzję Wojewody z dnia 31 lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 25 maja 2009 r. Prezydent Miasta odmówił M. S. zwrotu nieruchomości położonej w G., F., R., stanowiącej dawniej parcele nr [...], [...] i [...] obecnie wydzieloną geodezyjnie działkę nr [...], obręb [...], działkę nr [...], obręb [...], działkę nr [...], obręb [...] oraz działkę nr [...], obręb [...].
W uzasadnieniu powyższej decyzji organ I instancji wskazał, że działki nr [...], [...] i [...] stanowią własność Skarbu Państwa i pozostają w użytkowaniu wieczystym A Spółki z o.o. w G., zaś działka nr [...] stanowi własność A Spółki z o.o. w G. Jeżeli przed dniem 1 stycznia 1998 r. rozporządzono wywłaszczoną nieruchomością w sposób określony w art. 229 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm. - dalej jako u.g.n.) i fakt ten został ujawniony w księdze wieczystej, to roszczenie o zwrot nieruchomości nie przysługuje zarówno byłym właścicielowi jak i jego spadkobiercom. Zdaniem organu I instancji ww. przepis art. 229 u.g.n. nie stanowi podstawy do umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości, lecz negatywną przesłankę zwrotu nieruchomości, co prowadzi do odmowy zwrotu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right