Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Po 894/22
Umorzenie postępowania; Gospodarka gruntami
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Asesor sądowy WSA Michał Ilski Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi J. F. – B. , M. F. na decyzję Wojewody z dnia 7 października 2022 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia jako bezprzedmiotowego postępowania o zwrot nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 13 maja 2020 r. M. F., działając w imieniu swoim oraz córki J. F.- B., wystąpił o zwrot nieruchomości położonych w P., oznaczonych w ewidencji gruntów: obręb [...], arkusz mapy [...], działki nr [...], [...], [...] i [...]. Wniosek został sprecyzowany pismami z 16 czerwca 2020 r., 27 lipca 2020 r. i 20 października 2020 r. Z akt sprawy wynika, że w dniu 6 listopada 2020 r. działka nr [...] uległa podziałowi na działki nr [...], [...] i [...]. W pismach z 7 marca 2022 r. oraz 14 marca 2022 r. wnioskodawcy ograniczyli żądanie do działek nr [...], [...], [...] i [...].
Decyzją Dyrektora Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego G. wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta [...] dnia 28 kwietnia 2022 r., nr [...] umorzono jako bezprzedmiotowe postępowanie wszczęte na wniosek M. F. i J. F.-B. o zwrot nieruchomości położonych w P.: nieruchomości zapisanej w księdze wieczystej nr [...], stanowiącej działki nr [...], [...], [...], [...] i [...] oraz nieruchomości zapisanej w księdze wieczystej nr [...], stanowiącej działkę nr [...] - wszystkie z arkusza mapy [...], obrębu [...].
Organ I instancji w toku przeprowadzonego postępowania ustalił, że decyzją Prezydium Rady N. Miasta [...] - Urzędu Spraw Wewnętrznych w P. z 11 lutego 1960 r., nr [...], wywłaszczono na rzecz Skarbu Państwa - P. P. T. H. nr [...] w P. pod budowę bazy transportowej, m.in. część nieruchomości o powierzchni 24 803 m2 (parcele nr [...] i [...]), zapisanej w księdze wieczystej Kw nr [...], stanowiącej własność S. M., a faktycznie jego spadkobierców, m.in. M. F.. Ostateczną decyzją z 24 sierpnia 1961 r., nr [...], uzupełnioną decyzją z 21 maja 1962 r., Komisja Odwoławcza do Spraw Wywłaszczenia przy Ministrze Spraw Wewnętrznych zmieniła powierzchnię wywłaszczoną na 25 778 m2. Na podstawie wniosku z 16 listopada 1962 r. wywłaszczoną część nieruchomości przeniesiono do księgi wieczystej Skarbu Państwa Kw nr [...], a wpisu dokonano 28 lutego 1963 r. M. F. zmarła 23 maja 1974 r. Wnioskodawcy są potomkami poprzedniej właścicielki i po niej spadek odziedziczył m.in. M. F., natomiast J. F.-B. była spadkobierczynią spadkobiercy M. F.. Ustalono również, na podstawie ewidencji gruntu, że wywłaszczonym parcelom nr [...] i [...] odpowiadają obecnie części działek nr [...], [...], [...] i [...] z arkusza mapy [...] obrębu [...], stanowiące część nieruchomości zapisanej w księdze wieczystej nr [...] jako własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym spółki J. Sp. z o.o. z siedzibą w [...]. Dawniej natomiast wywłaszczonym parcelom odpowiadała działka nr [...] oraz część działki nr [...] i decyzją z 24 maja 1991 r., nr [...] Wojewoda P. orzekł, że wskazane grunty Skarbu Państwa stały się z dniem 5 grudnia 1990 r. przedmiotem użytkowania wieczystego P. T. H. W. w P.. Prawo to ujawnione zostało w księdze wieczystej w dniu 26 września 1991 r., a zatem przed dniem wejścia w życie ustawy o gospodarce nieruchomościami.