Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 lutego 2010 r., sygn. I SA/Kr 1737/09
Sygn. akt I SA/Kr 1737/09 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 16 lutego 2010 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr.), Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędzia: WSA Urszula Zięba, Protokolant: Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2010 r., sprawy ze skargi "C" S.A. w K., na indywidualną interpretację Ministra Finansów, z dnia 11 sierpnia 2009 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, - skargę oddala -
Uzasadnienie
W dniu 18 maja 2009 r. (data wpływu) "C" S.A., dalej zwana "Spółką", wystąpiła z wnioskiem do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania dla celu podatku dochodowego od osób prawnych jako kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych powstałych w kwocie podatku VAT przy fakturach wystawianych w walucie obcej.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynikało, że Spółką w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej zawarła i zamierza zawierać umowy, na podstawie których płatności będą wyrażone i realizowane w walucie obcej, w związku z czym część faktur zostanie wystawiona w walucie obcej. Zgodnie z § 5 ust. 6 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, kwoty podatku VAT wykazywane będą w złotych. W rezultacie kwota należności głównej wykazywana w fakturze VAT wystawianej przez Spółkę wyrażona będzie w walucie obcej, natomiast kwota należnego podatku VAT wyrażona będzie w złotych, a także dla celów przeliczenia w walucie obcej.
Wnioskodawczyni wskazała również, iż w związku z faktem, że zapłata wynikająca z faktury dokonywana będzie w większości przypadków w terminie późniejszym, niż dzień wystawienia faktury VAT, wartość należnego podatku VAT wykazanego na fakturze obliczona według kursu waluty na dzień otrzymania zapłaty, będzie zazwyczaj różnić się od wartości należnego podatku VAT obliczonej według kursu waluty na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury, w konsekwencji czego "C" S.A. może być narażona na straty.