Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 stycznia 2010 r., sygn. II SA/Wr 590/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Cisek - sprawozdawca Sędziowie Sędzia WSA Alicja Palus Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski Protokolant Malwina Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 stycznia 2010r. sprawy ze skargi E. Z. na decyzję o Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki przedłużonej konstrukcji zadaszenia nad balkonem oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...]r. (Nr[...]) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego J. G. nakazał E.Z. rozbiórkę części okapu nad balkonem (od strony zachodniej) przynależnym do lokalu mieszkalnego nr [...] w budynku przy ul. C. [...] w J.G. - poprzez jego skrócenie - z rozpiętości 1, 60 m do rozpiętości 0,50 m.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w toku prowadzonego postępowania administracyjnego w sprawie samowolnego przedłużenia konstrukcji dachu nad balkonem powyższego budynku osoba uprawniona sporządziła w listopadzie 2008 r. opinię techniczną, w której odniosła się do zgodności z warunkami technicznymi określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U, Nr 75, poz. 690 z 2002r. ze zm.) tak wykonanego zadaszenia. W opinii tej stwierdzono, że zadaszenie narusza warunki techniczne, gdyż jego wykonanie pogorszyło w znacznym stopniu i tak już nie najlepsze warunki oświetlenia lokalu nr [...] (na parterze) i nr [...] (na I piętrze), w istniejącym od początku XX wieku budynku mieszkalnym. Wskazano także, iż doprowadzenie budynku do stanu zgodności z prawem może nastąpić jedynie poprzez rozbiórkę tego zadaszenia. Dokonane bowiem pomiary okapu w sąsiednim budynku, wskazują, że jego rozpiętość wynosi 0,50 m i taki też wymiar powinien posiadać okap po dokonanej, częściowej jego rozbiórce, co będzie zgodne z zatwierdzonym projektem budowlanym sporządzonym na okoliczność przeprowadzonej inwestycji polegającej na nadbudowie i dobudowie budynku gospodarczego z przeznaczeniem na cele mieszkalne. Wskazano także, iż poruszana w opinii technicznej sprawa stanu technicznego metalowej balustrady zamontowanej na płycie balkonowej będzie prowadzona w odrębnym postępowaniu administracyjnym z zakresu utrzymania obiektu w należytym stanie technicznym.