Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 stycznia 2010 r., sygn. II SA/Ol 1079/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Szczepkowska Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2010 r. sprawy ze skarg Gminy i A.Z. na zarządzenie zastępcze Wojewody z dnia "[...]". Nr "[...]" w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego 1. oddala skargę Gminy; 2. oddala skargę A.Z.; 3. zarządza o zwrocie uiszczonego przez Gminę wpisu od skargi w kwocie 200 zł (dwieście złotych). WSA/wyr.1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Pismem z 17 września 2009r. nr "[...]" Wojewoda wezwał Radę Miejską w B. do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego A.Z., w terminie 30 dni od otrzymania wezwania, wobec naruszenia przez radnego zakazu przewidzianego w art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym w związku z art. 190 ust. 1 pkt 2a ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw.
Pismem z 16 października 2009r. Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował Wojewodę, że Rada nie podjęła uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego A.Z., gdyż na sesji 25 września 2009r. nie wprowadzono punktu w tym przedmiocie, natomiast w dniu 13 października 2009r. odbyła się ponadplanowa sesja Rady w tej sprawie, jednak realizacja porządku obrad nie mogła być zrealizowana ze względu na brak quorum.
Pismem z 20 października 2009r. organ nadzoru powiadomił Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zamiarze wydania zarządzenia zastępczego w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miejskiej w B.
Zarządzeniem zastępczym z "[...]" nr "[...]" Wojewoda stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Rady Miejskiej w B. A.Z. Zdaniem organu radny naruszył art. 24f ust. 1 ustawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym w zw. z art. 190 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 16 lipca 1998r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, na skutek naruszenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem lub pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Wojewoda wyjaśnił, że radny będący Dyrektorem Oddziału w B. Banku S., zgodnie z posiadanym pełnomocnictwem i z zasadami reprezentacji przyjętymi przez ten podmiot gospodarczy zawarł w dniu 30 grudnia 2008r. i 1 lipca 2009r. dwie umowy z Gminą B. Pierwsza dotyczyła kredytu w rachunku kredytowym na finansowanie deficytu budżetu i spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów, druga zaś na sfinansowanie przejściowego deficytu jako umowę w rachunku bieżącym. Nadto radny w dniu "[...]" marca 2009r. został umocowany do złożenia w imieniu Banku jednorazowej oferty cenowej dotyczącej obsługi bankowej budżetu Gminy B. Podkreślono, iż od marca 2009r. Oddział w B. prowadzi obsługę budżetu Gminy B., zaś od czerwca 2004r. dzierżawi od Gminy działkę nr "[...]", z przeznaczeniem na umiejscowienie bankomatu wraz z obudową.