Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Wr 446/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Andrzej Cisek Sędziowie Sędzia WSA Olga Białek - spr. Sędzia NSA Halina Kremis Protokolant Malwina Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 2 grudnia 2009r. sprawy ze skargi Gminy Ś. Ś. na decyzję Wojewody D. z dnia 10 lipca 2009r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 8 kwietnia 2009 r. (nr [...]) Starosta Powiatu Ś. na podstawie art. 129 ust. 1 i 5, art. 130, art. 132 ust. 1 a i 2, art. 134 ustawy oraz art. 98 ust. 3 z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r., Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) - po ponownym rozpatrzeniu sprawy w związku z decyzją kasacyjną Wojewody D. z dnia 12 marca 2008 r. - ustalił dla Z. J. odszkodowanie za przejście z mocy prawa na własność Gminy Ś. Ś. nieruchomości oznaczonej geodezyjnie jako działka nr [...], AM-22 o pow. 971 m2 (KW nr [...]) w wysokości 39 374 zł przewidzianej pod drogę publiczną. Do wypłaty odszkodowania zobowiązał Burmistrza Ś. Ś..

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że decyzją z dnia 29 marca 2004 r. wydaną na wiosek Z. J., Burmistrz Ś. Ś. zatwierdził podział nieruchomości oznaczonej geodezyjnie jako działka nr [...], AM-22 o pow. 6520 m2, w skutek czego wydzielona została działka nr [...] z przeznaczeniem pod poszerzenie drogi dojazdowej (ul. F.) będącej gminną drogą publiczną. Nieruchomość ta z mocy art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami z mocy prawa przeszła na własność Gminy Ś. Ś..

Według ustaleń organu pomiędzy właścicielem nieruchomości a Burmistrzem Ś. Ś. nie doszło do porozumienia odnośnie ustalenia wysokości odszkodowania, w związku z czym Z. J. złożył wniosek o ustalenie odszkodowania w decyzji administracyjnej.

Starosta wyjaśnił, że po zawiadomieniu stron o wszczęciu postępowania (pismem z dnia 27 sierpnia 2008 r.) sporządzony został operat szacunkowy określający wartość przedmiotowej nieruchomości. Operat ten został zakwestionowany przez Gminę w efekcie czego zlecono wykonanie kolejnego operatu rzeczoznawcy majątkowemu J. K.. Nowy operat sporządzony został w lutym 2009 r. według stanu nieruchomości z dnia wydania decyzji o zatwierdzeniu podziału nieruchomości i według wartości nieruchomości w dniu ustalenia odszkodowania. W operacie tym wartość nieruchomości określono na kwotę 39 374zł. Organ zawiadomił strony o możliwości zapoznania się z operatem a ponadto przeprowadził rozprawę administracyjną z udziałem stron i przedstawiciela rzeczoznawcy. Podczas rozprawy Z. J. nie wniósł żadnych uwag odnośnie operatu, natomiast przedstawiciele Gminy zwrócili się jedynie o wyjaśnienie powodów dla których w operacie przyjęto do porównania transakcje z gminy K. i Ś. K. a nie z gmin sąsiednich dla Ś. Ś. takich jak M. czy M.. Przedstawiciel rzeczoznawcy wyjaśnił, że powodem był fakt, że gminy te dysponowały największą bazą porównawcza dotyczącą cen gruntów przeznaczonych pod drogi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00