Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2009 r., sygn. VI SA/Wa 766/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Sędziowie Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka (spr.) Protokolant Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi Ł. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2008 r. nr [...] nakładającej na L. S. karę pieniężną w wysokości 14.000 zł:

- uchylił decyzję organu I instancji w zakresie kary pieniężnej w wysokości 6.000 zł nałożonej z tytułu wykonywania transportu drogowego osób bez wymaganego zezwolenia i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez organ I instancji,

- utrzymał w mocy decyzję organu I instancji w zakresie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 8.000 zł nałożonej z tytułu wykonywania transportu drogowego bez wymaganej licencji z wyłączeniem taksówek.

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał art. 138 § 1 pkt 1 i § 2 k.p.a., art. 5, art. 8, art. 18, art. 87, art. 92 u ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r., Nr 204, poz. 2088 ze zm.), oraz lp. 1.1., lp. 2.1. załącznika do ww. ustawy.

Decyzje obu organów zapadły w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i wywody prawne:

W dniu [...] kwietnia 2007 r. w trakcie działań kontrolnych inspektorzy Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego poruszający się nieoznakowanym pojazdem z zainstalowanym wideorejestratorem podjęli obserwację pojazdu marki [...] o nr rej. [...], utrwalając na dysku przebieg trasy powyższego pojazdu. Zrejestrowano opuszczanie ww. pojazdu przez pasażerów na przystanku autobusowym przy dworcu kolejowym w M. (1 osoba) oraz na targu w M. (pozostali pasażerowie). Inspektorzy zatrzymali do kontroli ww. pojazd, kierowany przez L. S.. W trakcie kontroli zostały okazane następujące dokumenty: prawo jazdy L. S., potwierdzenie zawarcia umowy OC, pokwitowanie za zatrzymany dowód rejestracyjny kontrolowanego pojazdu oraz zaświadczenie wystawione przez przedsiębiorcę J. S. (ojca kierowcy) prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "S." o zatrudnieniu kierowcy L. S. i spełnieniu przez niego wymagań określonych ustawą o transporcie drogowym. W trakcie kontroli przesłuchano jako świadków I. G. i J. C., pasażerów kontrolowanego pojazdu, którzy zgodnie stwierdzili, iż pojazd do którego wsiedli posiadał tablicę kierunkową z napisem "M. TARG", za przejazd zapłacili po 2 złote nie otrzymując w zamian paragonu z kasy fiskalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00