Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 września 2009 r., sygn. III SA/Kr 23/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie WSA Dorota Dąbek WSA Bożenna Blitek (spr.) Protokolant Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2009 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 12 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej skargę oddala

Uzasadnienie

W dniu 12 czerwca 2008r. Komendant Powiatowy Policji - w oparciu o wyniki kontroli drogowej przeprowadzonej w dniu [...] 2008r. - wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie naruszenia przez J. P. - Z. R. Z. i T. z siedzibą w L. przepisów ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.). Równocześnie organ wezwał w/w firmę do przedstawienia w terminie 14 dni następujących dokumentów: wypisu z licencji, wypisu z zezwolenia, rozkładu jazdy na linii L. - S., zaświadczenia o zatrudnieniu na stanowisku kierowcy S. D. oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu o nr rej. [...] wraz z aktualną polisą ubezpieczenia OC. Organ zastrzegł również, iż w przypadku nie przedstawienia tych dokumentów, decyzja zostanie wydana na podstawie zgromadzonej dokumentacji, tj. protokołu kontroli i załączników do niego.

W dniu 9 lipca 2008r. wpłynęło do Komendy Powiatowej Policji pismo J. P. z dnia 7 lipca 2008r., który oświadczył w nim, że żadne z wymienionych w protokole kontroli naruszeń nie znajduje potwierdzenia w stanie faktycznym, albowiem ani pojazd, ani tym bardziej kierowca nie wykonywali transportu drogowego. Pojazd nie był wyposażony w tablice kierunkowe i nie stał na przystanku autobusowym, lecz w miejscu dozwolonym przy drodze publicznej. Zdaniem piszącego - skoro nie był wykonywany transport drogowy, to kierowca nie musiał być wyposażony w odpowiednie dokumenty. J. P. nie zgodził się również ze stwierdzeniem zawartym w protokole, że przedsiębiorca nie wystawił kierowcy zaświadczenia poświadczającego zatrudnienie oraz spełnienie wszystkich wymagań określonych ustawą albowiem zaświadczenie to było wystawione, a tylko kierowca nie posiadał go przy sobie, do czego w tym momencie nie był zobowiązany. W piśmie podano, że kierowca "z powodu pewnych okoliczności" oczekiwał na doręczenie tych i innych dokumentów. J. P. stwierdził także, że bezzasadne jest stwierdzenie o naruszeniu warunków określonych w zezwoleniu a dotyczących ustalonej trasy przejazdu albowiem nie wykonywano transportu drogowego osób. Zdaniem J. P., również zarzut dotyczący wykonywania przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w urządzenie rejestrujące, które nie zostało poddane wymaganej kontroli okresowej, jest bezzasadny wobec faktu nie wykonywania przewozu drogowego w chwili kontroli. Jako dowód na niewykonywanie transportu drogowego w chwili kontroli J. P. wskazał brak pasażerów w pojeździe, jak również brak potwierdzenia sprzedaży biletów w kasie fiskalnej, w którą wyposażony jest autobus oraz stwierdził, że funkcjonariusz sporządzający protokół popełnił błędy zarzucając uchybienia, których nie było. Jego zdaniem - sam fakt postoju autobusu oraz przebywanie kierowcy w pobliżu pojazdu lub nawet w pojeździe nie jest potwierdzeniem na wykonywanie transportu drogowego osób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00