Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. IV SA/Po 588/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie NSA Paweł Miładowski (spr.) WSA Bożena Popowska Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi W. M. na decyzję Wojewody W. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę /-/ B. Popowska /-/ I. Kucznerowicz /-/ P. Miładowski

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 lutego 2009 r. II SA/Po 559/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu skargi A. B. i W. M. uchylił decyzję Wojewody W. z dnia [...] kwietnia 2008 r., nr [...].

W uzasadnieniu Sąd wskazał, iż zarzuty skarżących dotyczące merytorycznej treści decyzji organu odwoławczego są nietrafne, bowiem w istocie odnoszą się do okoliczności rozstrzygniętych ostatecznymi decyzjami o warunkach zabudowy, jakie inwestor uzyskał dla planowanego przedsięwzięcia. Funkcjonowanie wspomnianych decyzji o warunkach zabudowy w obrocie prawnym powoduje, iż jeżeli projekt zamierzenia budowlanego jest zgodny z tymi warunkami, to ani organ wydający pozwolenie na budowę, ani też uczestnicy postępowania w przedmiocie wydania pozwolenia na budowę nie mogą kwestionować ustalonych warunków zabudowy.

Sąd podniósł, iż trafne okazały się zarzuty co do braku zapoznania stron postępowania odwoławczego z uzupełnionym materiałem dowodowym Właściciele nieruchomości sąsiadujących z budynkiem, który poprzez swoje gabaryty może oddziaływać na nie poprzez zacienianie, mają prawo do tego, by w trakcie postępowania w sprawie pozwolenia na budowę, jako strona postępowania, zapoznać się z materiałem dowodowym, w tym i z wynikami analizy zacienienia, oraz wnieść swoje uwagi i zastrzeżenia, a czynności tych mogą dokonać tylko jako strony postępowania administracyjnego (por. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 października 2007 r., II SA/Gd 173/07, ZNSA 2008/3/146).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00