Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 1 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Ol 792/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędzia WSA Irena Szczepkowska Protokolant Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2009 r. sprawy ze skarg U. R., A. i T. L., S. i G. B., M. i T. B. na uchwałę Rady Gminy z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargi.

Uzasadnienie

W dniu "[...]" Rada Gminy D. podjęła uchwałę

Nr "[...]" w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie geodezyjnym R. w rozwidleniu dróg powiatowych R. - R. i R. - D..

W dniu 15 czerwca 2009r. A. i T. L. - właściciele działek nr "[...]", M. i T. B. - właściciele działki nr "[...]", S. i G. B. - właściciele działek "[...]" oraz U. R. - właścicielka działki "[...]" skierowali do Urzędu Gminy w D. wezwania do usunięcia naruszenia prawa polegającego na wprowadzeniu zakazu zabudowy tych działek, pozbawieniu ich możliwości korzystania z należącej do nich ziemi, uczynieniu jej bezużyteczną, bez możliwości dojazdu, a w konsekwencji pozbawieniu jej jakiejkolwiek wartości.

Zarzucili, iż teren, na którym położone są ich działki dotychczas miał przeznaczenie rolnicze i mieli możliwość występowania o warunki zabudowy. Natomiast w planie oznaczony został zapisem 1ZN - zieleń naturalna chroniona i nakazano dotychczasowy sposób jego użytkowania, zakazując jednocześnie wszelkiej zabudowy. Zdaniem wzywających użytkowanie tych terenów zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem jest w praktyce niemożliwe w związku z równoczesnym wprowadzeniem nakazu ochrony roślin i drzewostanu. W tej sytuacji, jak stwierdzili, trzeba będzie uważać na to, co jedzą zwierzęta i jak stąpają.

W ocenie wzywających powyższe zapisy stoją w sprzeczności z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy D.. Wskazali, iż w załączniku nr 3 pkt 9 do uchwały nr "[...]" z dnia "[...]", dotyczącego rozstrzygnięcia sposobu rozpatrzenia uwag do projektu zmiany studium, wprawdzie nie uwzględniono ich uwag dotyczących przeznaczenia wskazanych działek pod zabudowę, ale nakazano, aby w treści studium zmienić zapis w taki sposób, żeby była możliwość wyboru terenów pod zabudowę na tych działkach na etapie sporządzania planu miejscowego. W konsekwencji w studium dopisano do strefy SW o wysokim reżimie, w której położone są wymienione działki - "Możliwość lokalizacji pojedynczych pensjonatów w miejscach o wybitnych walorach krajobrazowych". Podnieśli, iż zapis ten dopuszcza budowę na ich działkach po jednym budynku mieszkalnym, jednorodzinnym, niepodpiwniczonym, nieszkodliwym dla środowiska. Nawiązali też do rozporządzeń Wojewody Warmińsko-Mazurskiego nr 21 z dnia 14 kwietnia 2003r. i nr 160 z dnia 19 grudnia 2008r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Środkowej Łyny zaznaczając, iż również te akty nie zabraniają stawiać na ich terenie budynków o małym wpływie na środowisko. Podkreślili, że budynki, które chcieliby wybudować takie właśnie miałyby być.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00