Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 listopada 2009 r., sygn. II SA/Wr 317/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Palus, Sędziowie Sędzia NSA Halina Kremis (spr.), Sędzia NSA Julia Szczygielska, Protokolant Wojciech Śnieżyński, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 listopada 2009r. sprawy ze skargi M. i K. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia 16 marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji obejmującej częściową zmianę przeznaczenia budynku jednorodzinnego wolno stojącego, w części parterowej na usługi edukacyjne oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 27 stycznia 2009 r. nr [...] Prezydent W., po ponownym przeprowadzeniu postępowania ustalił na rzecz B. i W. B. warunki zabudowy dla inwestycji obejmującej częściową zmianę przeznaczenia budynku jednorodzinnego wolno stojącego, w części parterowej na usługi edukacyjne, opiekę nad dziećmi i edukację dzieci, przewidzianej do realizacji przy ulicy M. [...] we W. (na działce nr [...], AM-6, obręb Z.).

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że planowana inwestycja spełnia wszystkie warunki, zawarte w art. 61 ust. 1 pkt 1-5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.; powoływana dalej jako ,,upzp"). W celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu, organ lokalizacyjny, na podstawie § 3 ust.1 i 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588), wyznaczył obszar analizowany. Organ I instancji przyjmując, że szerokość frontu działki objętej planowanym zainwestowaniem od strony ul. M. wynosi ok. 20,5 m, ustalił, że granice zasięgu obszaru analizowanego zamknęły się w odległości ok. 61,5 m (3 x 20,5 m = 61,5 m), licząc w każdym kierunku od granic działki objętej wnioskiem. Na tak wyznaczonym obszarze została przeprowadzona analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, z której wynikało, że planowana inwestycja znajduje się w otoczeniu zespołu budynków jednorodzinnych oraz usługowych - ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci niewidomych oraz biura rachunkowego. Na tej podstawie organ lokalizacyjny uznał za dopuszczalne usytuowanie w tym rejonie planowanego przedsięwzięcia, polegającego na częściowej zmianie przeznaczenia budynku jednorodzinnego wolno stojącego w części parterowej na usługi edukacyjne, opiekę i edukację dzieci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00