Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 13 listopada 2009 r., sygn. II SA/Rz 423/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Jerzy Solarski /spr./ Sędziowie WSA Zbigniew Czarnik WSA Robert Sawuła Protokolant st. sekr. sąd. Paweł Kozik po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 13 listopada 2009 r. sprawy ze skargi D. i M. G. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2009 r., Nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...]; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżących D. i M. G. solidarnie kwotę 500,- zł /pięćset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2009r. nr [...]Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, zwany dalej PWINB, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, po rozpoznaniu odwołania D. G. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. W. z dnia [...] czerwca 2008r. nr [...] (powinno być 19 stycznia 2009r.) nakazującej M. i D. G. rozbiórkę ustępu murowanego położonego na działce nr 3017 w Z. - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu stwierdzone zostało, że w wyniku interwencji D. Ś. i M. B. organ I instancji przeprowadził postępowanie administracyjne w sprawie ustępu usytuowanego na działce nr 3017 w Z. bezpośrednio przy granicy z działką sąsiednią nr 3016. W toku przeprowadzonych oględzin w dniu 20 marca 2008r. stwierdzono, że na działce istnieje ustęp murowany z dachem jednospadowym skierowanym na własną posesję, posiadający otwór od strony działki sąsiedniej. Nie stwierdzono szczelności dołu kloacznego, z uwagi na jego wypełnienie. Wg oświadczenia D. G., przedmiotowy ustęp powstał w 1968 roku, nie jest aktualnie wykorzystywany, gdyż budynek mieszkalny podłączony jest do kanalizacji miejskiej. Przy tym materiale dowodowym organ I instancji decyzją z dnia [...] czerwca 2008r. nakazał M. i D. G. rozbiórkę ustępu murowanego, z uwagi na naruszenie warunków technicznych obowiązujących w dacie budowy, jak również pogorszenie warunków użytkowych sąsiedniej nieruchomości. WINB decyzją z dnia [...] października 2008r nr [...] uchylił opisane rozstrzygnięcie, bowiem nie została wyjaśniona kwestia czy ustęp będący przedmiotem postępowania posiada dół kloaczny. Rozpatrując ponownie sprawę organ I instancji przeprowadził w dniu 9 grudnia 2008r. ponowne oględziny i ustalił, że ustęp murowany ma wymiary 1x1,35 m, dobudowany jest do budynku gospodarczego, w odległości 0,61m od drewnianego budynku gospodarczego z murowanymi filarami i posiada otwór od strony sąsiedniej działki o wym. 0,3 x 0,6m oraz wybetonowany dół kloaczny. Na tej podstawie decyzją z dnia [...] stycznia 2009r. nr [...], nakazał M. i D. G. rozbiórkę ustępu murowanego położonego na działce nr 3017 w Z., ponieważ obiekt został wybudowany niezgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie jego budowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00