Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 kwietnia 2008 r., sygn. II SA/Gd 84/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Skrzycka - Pilch (spr.) Sędzia NSA Andrzej Przybielski Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2008 r. na rozprawie sprawy ze skargi D. M. i D. M. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 31 marca 2005 r., nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 15 lutego 2005 r., nr [...], 2. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżących D. M. i D. M. solidarnie kwotę 500 zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania, 3. orzeka, że wymienione w punkcie pierwszym wyroku decyzje nie mogę być wykonane.

 

UZASADNIENIE

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego - decyzją z dnia 15 lutego 2005 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. nr 38, poz. 229 ze zm. dalej jako ustawa z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane.) w zw. z art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. nr 106 z 2000 r., poz. 1126 ze zm. dalej jako ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane), nakazał D. i D. M. rozbiórkę samowolnie wybudowanego na działce nr [...], położonej we W. T. gmina K., obiektu budowlanego, parterowego z poddaszem użytkowym, o konstrukcji drewnianej, pełniącego funkcję rekreacji indywidualnej, o wymiarach 8,90 m na 7,13 m plus zadaszonego tarasu o wymiarach 6,50m na 2,68m, składającego się z: obudowanych dwóch barakowozów nietrwale związanych z gruntem, dobudowanego pomieszczenia trwale związanego z gruntem, zadaszonego tarasu na słupkach drewnianych, trwale związanego z gruntem.

W uzasadnieniu organ stwierdził, że w toku postępowania prowadzonego w niniejszej sprawie ustalił, iż na terenie ww. działki, będącej własnością D. i D. M. , znajduje się obiekt budowlany pełniący funkcję rekreacji indywidualnej, o konstrukcji drewnianej, parterowy z poddaszem użytkowym, dachem dwuspadowym, stanowiący całość konstrukcyjną i architektoniczną, składający się z dwóch obudowanych barakowozów nietrwale związanych z gruntem, dobudowanego pomieszczenia posadowionego fundamentach ciągłych trwale związanego z gruntem oraz zadaszonego tarasu na słupkach drewnianych, trwale związanego z gruntem. Obiekt ten nie jest wyposażony w instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Organ stwierdził także, iż według oświadczenia D. M. obiekt wraz z działką kupił w 2001 r., zaś przedmiotowy obiekt został wybudowany w 1992 roku, bez wymaganego pozwolenia na budowę. Organ zaznaczył przy tym, iż dla terenu, na którym położona jest działka nr [...] brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania terenu, zaś zgodnie uprzednio obowiązującym planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy K. zatwierdzonym uchwałą Rady Gminy z dnia 3 lipca 1991 r. nr XV/79/91 (Dz. Urz. Woj. Gd. nr 15, poz. 120), który obowiązywał do dnia 31 grudnia 2003 r., teren ten przeznaczony był pod uprawy polowe i ogrodnicze, a zatem przedmiotowy obiekt został wybudowany na terenie, który nie był przeznaczony pod zabudowę. Ponadto organ wskazał, że działka nr [...] jest położona na terenie W. Parku Krajobrazowego. Zgodnie z § 3 Rozporządzenia Wojewody Gdańskiego z dnia 8 listopada 1994 r. nr 5/94 w sprawie wyznaczenia obszarów chronionego krajobrazu, określenia granic parków krajobrazowych i utworzenia wokół nich otulin oraz wprowadzenia obowiązujących w nich zakazów i ograniczeń (Dz. Urz. Woj. Gd. nr 27, poz. 139 ze zm.) zabrania się lokalizowania nowych oraz rozbudowy istniejących obiektów mogących pogorszyć stan środowiska, a w szczególności zanieczyszczać wodę, glebę, powietrze, niszczyć florę lub faunę, mogących być źródłem uciążliwych odpadów, ponadnormatywnego hałasu lub szkodliwych natężeń pola elektromagnetycznego, a także lokalizowania i budowy w parkach nowych domków letniskowych i ogródków działkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00