Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. I SA/Lu 378/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz,, Sędzia NSA Danuta Małysz, Protokolant Referent stażysta Julita Urbaś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 października 2009 r. sprawy ze skargi R. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w [...], po rozpatrzeniu odwołania R. J. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w [...] z dnia[...] nr [...] określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń, luty, czerwiec, październik 2006, nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za miesiące: marzec, kwiecień, maj, lipiec, sierpień i wrzesień 2006r.

W uzasadnieniu tej decyzji wskazał, iż organ podatkowy I instancji ustalił, że R. J. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych -A. W toku postępowania kontrolnego tej działalności w zakresie podatku VAT za okres od stycznia do października 2006r. zakwestionowano odliczenie podatku naliczonego wykazywanego przez kontrolowanego w deklaracjach VAT-7 za ww. okres, wynikającego z faktur wystawionych przez firmy: B Sp. z o.o. oraz C - obie z [...], bowiem faktury te nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Firmy te były jedynie wystawcami faktur, lecz nie dokonywały dostawy towarów, ani świadczenia usług wyszczególnionych na tych fakturach. Jak wynika z zeznań Prezesa Spółki B i M. K, firmy te pośredniczyły jedynie w znalezieniu firm zewnętrznych, które miały być wykonawcami usług. Do wartości wynikających z faktur wystawianych przez osoby trzecie dodawana była marża za pośrednictwo, która była ich zarobkiem. Spółka, podobnie jak M. K. nie dysponowała sprzętem, aby wykonać usługi udokumentowane zakwestionowanymi fakturami. Usługi te to projekt graficzny, przygotowanie i druk ulotek. Dla sprawdzenia rzetelności wykonania transakcji handlowych przez firmy będące wystawcami faktur dla B Sp. z o.o. i C, które następnie zostały odsprzedane R. J, organ I instancji wystąpił do innych organów podatkowych, na terenie których siedziby posiadali kontrahenci ww. podmiotów - wystawców zakwestionowanych faktur. W oparciu o uzyskane informacje ustalono, że w stosunku do wystawców faktur dla "B" Sp. z o.o. i C, które przefakturowane zostały na kontrolowanego, Prokuratura Rejonowa B. - Północ oraz Komenda Miejska Policji w B. prowadziły postępowania karne. Były to firmy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00