Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Gl 368/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant st. ref. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2009 r. sprawy ze skargi G.P. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T. z dnia [...] r. nr [...].
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. nie stwierdził u G. P. choroby zawodowej - przewlekłych chorób obwodowego układu nerwowego wywołanych sposobem wykonywania pracy: zespołu cieśni w obrębie nadgarstka, zespołu rowka nerwu łokciowego, wymienionych w poz. 20 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115), zwanego dalej rozporządzeniem w sprawie wykazu chorób zawodowych.
W uzasadnieniu orzeczenia podano, że G. P. była zatrudniona w latach 1975-1994 i 1994-2005 w Zakładach A w B. na stanowiskach operatora pras, samodzielnej księgowej, samodzielnego referenta i specjalisty. Nadto stwierdzono, że choroba zawodowa w postaci przewlekłych chorób obwodowego układu nerwowego wywołanych sposobem wykonania pracy nie została rozpozna przez uprawnione do tego placówki medyczne, tj. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Poradnię Chorób Zawodowych w S. (orzeczenie z dnia [...] r. Nr [...]) oraz Szpital Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. (orzeczenie z dnia [...] r. Nr [...]). Wskazano, że przy wydawaniu orzeczeń znane były wyniki dochodzenia epidemiologicznego z dnia [...] r., zgodnie z którym praca jaką wykonywała G. P. obejmowała zróżnicowane czynności manualne i nie łączyła się z istotną monotypią ruchów w zakresie nadgarstków, ani też z długotrwałym uciskiem w obrębie stawów nadgarstkowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right