Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 maja 2009 r., sygn. III SA/Kr 43/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Tadeusz Wołek spr. Sędziowie : NSA Krystyna Kutzner WSA Halina Jakubiec Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2009 r. sprawy ze skargi H. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 grudnia 2004 r. nr : [...] w przedmiocie choroby zawodowej I . uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji , II. przyznaje od Skarbu Państwa -Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz adwokata A. K. - K. , K. , P. , W. - [...] Spółka Partnerska w K. ul. [...] kwotę 240 zł ( dwieście czterdzieści złotych ) powiększoną o kwotę podatku od towarów i usług z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2004 r. nr [...] Powiatowy Inspektor Sanitarny nie stwierdził u H. P. choroby, zawodowej tj. przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli, niezawodowe, astmy oskrzelowej pochodzenia zawodowego, alergicznego nieżytu nosa, alergicznego obrzękowego zapalenia krtani, choroby skóry pochodzenia zawodowego, wymienionej w poz: 5, 6,12, 13,18 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że rozstrzygnięto na podstawie orzeczeń lekarskich o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej wystawionych przez Ośrodek Medycyny Pracy Poradnia Chorób Zawodowych i Medycyny Pracy dotyczących H. P. zatrudnionej w Szpitalu [...], w charakterze salowej, sprzątaczki, pomocy kuchennej. Warunkami koniecznymi do stwierdzenia choroby zawodowej są -występowanie czynnika szkodliwego dla zdrowia w środowisku pracy, wykazanie, że warunki wykonywania pracy stwarzają prawdopodobieństwo wystąpienia danej jednostki chorobowej, rozpoznanie jednostki chorobowej figurującej w wykazie chorób zawodowych przez właściwą placówkę służby zdrowia. W przedmiotowej sprawie brak jest rozpoznania choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00