Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Kr 1039/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Dorota Dąbek . Sędziowie : NSA Krystyna Kutzner spr. WSA Tadeusz Wołek Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi R. W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 23.07. 2007 r. nr : [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją nr [...] z dnia [...] 2007 r. nie stwierdził u skarżącej R. W. choroby zawodowej tj. przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespołu cieśni w obrębie nadgarstka, wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).
Organ administracyjny ustalił , że skarżąca w latach 1971 - 1979 i 1985-1993 r. pracowała w "A" S.A. Oddział w K. na stanowisku suwnicowa i operator suwnicy. W latach 1993 -2001 pracowała w Przedsiębiorstwie Remontowo - Produkcyjnym "B" S.A. w K. na stanowisku operator suwnicy manipulacjno - transportowej i wydawcy narzędzi. Podczas wykonywania czynności na stanowisku operatora suwnicy praca skarżącej polegała na ręcznym sterowaniu urządzeniami przy użyciu sterownika poprzez jego uchwycenie. Czynności te wymagały wykonywania ruchów zginania i prostowania ręki w stawie nadgarstka i miały charakter ruchów monotypowych.
Ośrodek Medycyny Pracy wydał orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespołu cieśni w obrębie nadgarstka z poz. 20/1 wykazu, gdyż z analizy dostępnej dokumentacji neurologicznej wynikało, że skarżąca w okresie aktywności zawodowej oraz do roku po jej zakończeniu , nie była leczona z powodu zespołu cieśni nadgarstka. Zgodnie z wykazem chorób zawodowych rozpatrywanie zawodowej etiologii zespołu cieśni nadgarstka, może być dokonane do roku od ustania ekspozycji na monotypowe ruchy zginanie i prostowanie ręki w stawie nadgarstka. Skarżąca nie pracowała zawodowo od listopada 2001 r., a zespół cieśni nadgarstka został rozpoznany w grudniu 2005 r.